www.uroki.net - сценарії шкільних свят, поурочні, тематичні, календарні плани, розробки відкритих уроків, класних годин, конспекти лекцій для інформатики, математики, фізики, хімії, біології, геогріфії, матеріали для директора та завуча, психолога, для класного керівника, а також музика, пісні, караоке для проведення Випускного вечору, Останнього дзвоника, Першого дзвінка, 1 вересня, Нового року.

Головна\Документи\Сценарії шкільних свят

При використанні матеріалів цього сайту - АКТИВНЕ ГІПЕРПОСИЛАННЯ та розміщення банеру -ОБОВ'ЯЗКОВЕ!!!

Урок, присвячений 70- річчю Луганської області "Лебедія моя, лебедія..."

Урок підготувала:
Савченко Валентина Степанівна,
вчитель української мови та літератури,
Шахтарська ЗОШ № 1, Луганської обл.

Мета:

  • познайомити учнів з історією рідного краю, його видатними людьми;
  • виховання почуття поваги до рідного краю, народу;
  • викликати бажання бути гідним нащадком і продовжувачем славних традицій наших пращурів.

Обладнання: карта Луганської області та літературна карта Луганщини, фотомонтаж « Сучасний Луганськ», словники В. Даля та Б. Грінченка, портрет П. Безпощадного та виставка книг сучасних письменників Луганщини, фотоілюстрація пам’ятника князю Ігорю.

Вчитель

Красива рідна по-святковому вбрана сьогодні наша Луганщина. 3 червня 2008 року їй виповнилося 70 років. Ця земля пам’ятає кімерійців і скіфів, сарматів і тюрків. Але в легендах наших пращурів не була вона «дикою», а називалася Лебедією. Геродот ( гр. філософ) називав її країною грифів, що стерегли золото Зевса. Саме тут уявлялася нашим пращурам країна святих – Білогорія. І донині на Луганщині є Біловодськ, Мілове, і течуть у «царство тридесяте» «молочні ріки» - від крейди білі.

Нашій Луганській області всього 70. Вона дуже молода.

Учень

А давайте згадаємо, з чого ж починався Луганськ . За наказом цариці Катерини від 14 листопада 1795 року реалізувалися проекти з освоєння вугільних та рудних багатств Донбасу й заснування Луганського ливарного заводу. Робітниче селище при ньому згодом переросло в місто Луганськ. Уже в жовтні 1800 року завод дав перший чавун. Для виплавки металу використовували кокс, випалюваний у Лисичанську.

Учень

У довоєнному Луганську було вже 70 промислових підприємств, 35 із них союзного та республіканського значення. У 1934 році в місті було прокладено 1-й трамвайний маршрут.

З 1922 року діяв професійний театр «Шахтарка Донбасу», а в довоєнному Луганську їх було вже 4, у тому числі й Театр опери та балету, який, на жаль, не відроджений до цього часу. У місті було 13 вузів і технікумів, у яких навчалися 10 тисяч студентів.

Луганська область була утворена 3 червня 1938 року Наказом Президії Верховної Ради СРСР. Донецька область, яка існувала з 1932 року, була розділена на 2: Сталінську (з 1961 року – Донецьку) і Ворошиловградську. Тричі після цього її переіменовували.

Учень

У 1940 році в нашій області було 7460 промислових підприємств, діяли 6 вищих та 30 середніх спеціальних закладів.

Усе це було знищено війною. За 7 місяців ( область повністю була звільнена тільки 4 вересня 1943 року) перебування німців у нашій області було замучено, повішено, розстріляно, скинуто в шурфи понад 100 тисяч чоловік.

У Німеччину було відправлено 70 тисяч луганчан. Загальний розмір збитків народному господарству та особисто громадянам області складає понад 1,7 млард. карбованців.

Відродилася з попелу Луганщина завдяки самовідданій праці наших людей.

Учень

Я запрошую Вас пройтися сучасними вулицями Луганська. Я познайомлю Вас з архітектурними пам’ятниками та визначними місцями Луганська.

Робота з фотомонтажем «Сучасний Луганськ»

Вчитель

Луганщина… Край, де зустрічаються холодні й теплі вітри, де зими з частими відлигами, а влітку сонце прямо закипає в зеніті, сягаючи за позначку +40 С, де вирощують хліб і соняшники, видобувають вугілля і газ, виплавляють метал, створюють сучасні тепловози і трамваї, край хіміків, машинобудівників, шахтарів, хліборобів, металургів. Край, де історично перехрещуються шляхи зі Сходу на Захід, із Півночі на Південь. І все це – Луганщина, світанок України.

Учень

Луганщино…

Світанок України,

Земля життя мого

Й життя моїх батьків.

Державо юності ,–

У світі ти єдина,

У плахті із лісів, полів і нив.

Озвучена козацькими піснями

І підперезана, мов поясом, Дінцем.

Учень

Як мати добра ти завжди над нами

Схиляєшся просвітленим лицем.

Мене Донбас виховував, мов панну,

На кряжах загартовував крутих.

І я Луганщині виспівую осанну,

Вустами соняхів цілую золотих,

В степах безмежних

Вчилася дзвеніти

Мов жайвір, що торкає дзвін крилом,

Цю землю шанувати і любити

І сивіти донбаським полином.

Робота з картою Луганської області

Вчитель

А зараз давайте попрацюємо з картою Луганської області.

  • Хто може сказати, скільки районів у нашій області? ( 18).
  • Давайте їх назвемо й покажемо на карті.
  • Назвіть найбільші міста нашої області.
  • Які ви знаєте найбільші ріки Луганщини? ( Сіверський Донець, Айдар, Червона, Біла (2), Лугань, Велика Кам’янка, Нагольна).

Учень

На Луганщині народилися, жили й живуть, творили й творять відомі на весь світ письменники й художники, скульптори і музиканти, співаки і спортсмени. Усіх їх об’єднує велике почуття любові до рідного краю, до Луганщини.

Учень

Давайте знову згадаємо історію.

  • Кому поставлено цей пам’ятник? (Князю Ігорю).
  • Як пов’язаний він з Луганщиною?

Луганщина – батьківщина творців унікальних словників російської та української мови.

  • Назвіть їх. (Володимир Даль та Борис Грінченко).

Робота з літературною картою Луганщини.

Вчитель

Давайте подивимось літературну карту Луганщини.

- Пригадайте відомих письменників і поетів нашого краю.

Учень

Я хочу познайомити Вас з найстарішим поетом Луганщини – Павлом Григоровичем Безпощадним. Жив він у Горлівці. Пройшов важкий шлях від вибірника породи до коногона. Перша його славнозвісна «Кам’яна книга» поезій видана в далекому 1930 році.

Це його крилаті рядки:

Человек, рубающий алмазы,

Просто называется – шахтёр!

І сьогодні звучать його горді рядки:

Донбасс никто не ставил на колени,

И никому поставить не дано.

Вчитель

Давайте згадаємо відомих вам людей Луганщини.

3 вересня 2008року Луганщина відзначає ще одне свято – 65-річчя звільнення від фашистської чуми. Дякуючи нашим ветеранам, загиблим воїнам, ми з вами живемо сьогодні на цій землі. Пропоную вшанувати пам’ять тих, кого немає з нами хвилиною мовчання.

Хвилина мовчання

У жовтні 1938 року на карті Луганської області з’явилося й наше місто Свердловськ: селище Шарапкіне, станція Должанська, декілька інших населених пунктів об’єдналися навколо шахти № 14-17 імені Я. Свердлова. Тому в жовтні цього року ми будемо відзначати 70-річчя м. Свердловська. Але про наше місто ми поговоримо в інший раз.

Луганщина – наш рідний край, наша мала батьківщина, пам’ятайте про це. Хай вона завжди буде для кожного з нас улюбленою Лебедією, так як її називали наші далекі пращури.

Учень

Зерно й вугілля,

Териконів шати,

Лісів сосновий шепіт на зорі.

Отут мене ходити вчила мати,

Орали Дике поле лугарі.

У землях західних озера є синіші,

Яскравіші і села, і лани,

Але тобі пісні мої і вірші,

Для тебе мої дочки і сини.

Учень

І я тобі освідчуюсь в любові.

О премадонно України, розцвітай!

На тобі ризи сонячно-святкові,

Смачний і запашний твій коровай.

Моя Луганщино!

І ягідна, й вугільна,

На териконах часу сивина,

Щаслива будь по всі віки і вільна,

На карті світу в мене ти одна.

Урок, присвячений 70- річчю Луганської області "Лебедія моя, лебедія..."

Опубліковано 1.11.2015 г.

Top.Mail.Ru Rambler's Top100
Деякі файли (розробки уроків, сценарії, поурочні плани) та інформація, які знаходяться на цьому сайті, були знайдені в мережі Інтернет, як вільно росповсюджуємі, надіслані користувачами сайту або знайдені у альтернативних джерелах, також використані власні матеріали. Автор сайту не претендує на авторство всіх матеріалів. Якщо Ви є правовласником сценарію, розробки урока, класної години або іншої інформації і спосіб розміщення її не відповідає дійсності, прохання негайно повідомити, з метою усунення правопорушення на адресу: . Карта сайта - www.uroki.net При використанні матеріалів сайту - розміщення банеру та активного гіперпосилання -ОБОВ'ЯЗКОВЕ!!!