Главная\Документы\Для учителя химии и биологии При использовании материалов этого сайта - АКТИВНАЯ ССЫЛКА и размещение баннера -ОБЯЗАТЕЛЬНО!!!
Мотивація на уроках хімії, біології та ОБЖ.Мотивация на уроках химии биологии ОБЖД Однією з умов успішного засвоєння навчального матеріалу є створення в учнів зацікавленості до теми, тобто використання мотиваційного моменту на уроці. Чудово з цим справляються біологи на своїх уроках. Ось, наприклад, узагальнюючий урок з типу “Членистоногі”, на якому Гурко Т.В. створює такий мотиваційний момент.
“Сьогодні наш клас – мурашник, в якому панує злагода, порядок зосереджена праця. Зараз на уроці кожен з вас –наполеглива мурашка, яка з усіх сил старатиметься, щоб її здобуток був якомога вагомішим. А оцінка вашої роботи в кінці уроку буде тим вищою, чим більше такої “здобичі” (жетони) ви принесете в свої “комірки” (коробочки в кожного учня на парті). Отже, до праці, друзі-мурашки. Далі відбуваються конкурсні змагання учнів (з елементами пізнання нового). Золот В.С. використовує такий мотиваційний момент на узагальнюючому уроці з теми “Квітка”. “У нашому народі часто добра справа увінчується піснею. Тож давайте і ми будемо пригадувати пісні про квітки. А щоб наш конкурс не розтягнути надмірно, він проводиться без попередньої підготовки. І пауза для обґрунтування – 5 секунд. Рядок з пісні проспівуйте (а кому ведмідь на ухо наступив – проказуйте) по черзі. Хто не справиться, вибуває з подальшого змагання. Жетони отримують тільки троє з вас – хто протримається найдовше – відповідно 1,2 та 3 жетони. Рогоза Є.С. постійно створює чудові мотиваційні моменти на своїх уроках. Ось, наприклад, у 6 класі урок “Небезпека паління”. Після повідомлення теми вчитель використовує мотивацію у вигляді казки. “У далекому минулому, коли тютюн тільки завези у Вірменію, біля підніжжя Арарату жив добрий, дуже мудрий старий. Він одразу ж незлюбив це зілля й намагався переконати людей не вживати його. Одного разу він побачив, як купці розклали свій отруйний товар. Вони кричали: - Божественне листя! Божественне листя! У ньому засіб від усіх хвороб! Навколо них зібралося багато народу. Підійшов і старий: - Це “божественне листя” приносить людям користь: у будинок курця не зайде лиходій, його не вкусить собака, він ніколи не постаріє. Купці з подивом подивилися на старого. - Ти правий, мудрий діду, - сказали вони, - Але відкіля ти знаєш про такі чудові властивості “божественного листя”? Старий посміхнувся і пояснив: - Лиходій ніколи не зайде в будинок курця, тому що той віддає багато грошей за тютюн і стає бідним, і в нього нічого красти. Крім того, від паління він буде кашляти всю ніч, а злодій не заходить в будинок людини, що не спить. Через кілька років паління людина ослабне, в неї почнуть боліти ноги, вона ходитиме з паличкою. А який же собака вкусить людину з ціпкому руці? І, нарешті, курець ніколи не постаріє, тому що помре з молоду. Відійшли люди від купця. Якби всі прислухалися в наш час до порад мудрого старика.
Щоб гарно засвоїти тему “Психологічна рівновага. Стрес.” у 7 класі Рогоза Є.С. використовує мотивацію у вигляді тестових запитань. Тест 4. Чи захищені ви від стресів? Відповіді оцінюються за 4-бальною системою: “ні” – 1 бал, “скоріш ні” – 2 бали, “скоріш так” –3 бали, “так” – 4 бали. 1. Я схильний до коливань настрою. 2. Я часто відчуваю себе нещасним без помітних причин. 3. Я не рідко віддаюся цілком непотрібним роздумам. 4. Я болісно реагую на критичні зауваження. 5. Мене часом дуже дратують погані звички інших людей. 6. Я нервово реагую на незначні пригоди. 7. Я важко переношу повсякденні невдачі. 8. Інколи мене ніщо не може втішити. 9. Я пережив багато негативних відчуттів: страх, біль, злість. 10. Повсякденні навантаження доводять мене до стану повного виснаження. 11. Я відчуваю себе дещо знехтуваним. 12. Я хотів би бути більш урівноваженим. Створити зацікавленість до вивчення нового матеріалу можна з успіхом і на уроках хімії. У 8 класі є тема “Кислоти”. Повідомивши учням, що дуже широко кислоти розповсюджені в природі (в яблуках –яблучна кислота, щавлева міститься в щавлі, у виділеннях мурашок – мурашина, тому нам так боляче , коли вони вприскують кислоту нам під шкіру) можна переходити до загального визначення кислот та вивчення їх формул та фізичних властивостей. У 9 класі тема “Розчини”. Мотиваційний момент: вміти приготувати необхідний розчин – це життєва потреба кожного з нас. З розчинами ми зустрічаємось повсякчасно. Ліки використовуємо і можемо виготовити самі, але для цього треба вміти готувати розчин. Допомогти матусі приготувати сироп для консервування – теж потрібні знання про розчини. Всі реакції ми намагаємось проводити з розчинами, бо в розчинах вони відбуваються миттєво, і ми спостерігаємо виділення газу, утворення осаду. 10 клас. Тема “Твердість води”. Яка вода у вашому місті, тверда чи м?яка? Твердість заважає у приготуванні їжі, може нанести великої шкоди у виробництві. Ви хочете знати, як позбутися твердості води? Ось для цього ми і вчимо нову тему. Далі йде вивчення нового матеріалу. 11 клас. “Жири”. Мотивація: Всі ми використовуємо в їжу жири. Вони дають багато енергії нашому організмові, вони захищають тварин від переохолодження. Жири бувають тверді і рідкі. Тверді – це переважно тваринні жири. Рідкі – рослинного походження. В їжу ми повинні використовувати ті та інші. Але що ж таке жири з точки зору хімії?
Далі йде вивчення нового матеріалу, дається визначення їх властивостей та способи добування. Старший вчитель, керівник МО учителів хімії, біології Зінченко Т.М. Мотивація на уроках хімії, біології та ОБЖ.
-
|