Головна\Документи\Для вчителя української мови та літератури При використанні матеріалів цього сайту - АКТИВНЕ ГІПЕРПОСИЛАННЯ та розміщення банеру -ОБОВ'ЯЗКОВЕ!!!
Конспект уроку з української мови в 6 класі на тему: "Твір-опис природи за власним спостереженням"Конспект уроку з української мови виконала: Калюжна Оксана Іванівна,вчиель-методист ЗОШ І – ІІ ступенів, с.Осьмиговичі Турійського району Волинської області,email: oxana-kmin@ukr.net Українська мова, 6 клас
Тема. Твір-опис природи за власним спостереженням Мета: - закріплювати знання про прикметник як частину мови;
- удосконалювати вміння вживати прикметники при написанні творів-описів;
- розвивати вміння дітей висловлювати свої думки у зв'язні тексти-описи, розширювати образне мислення, збагачувати словник учнів;
- виховувати вміння бачити прекрасне у звичайних речах та вчитись описувати його, використовуючи багатство лексики рідної мови;
- плекати любов до рідної природи і материнської мови.
Обладнання: таблиця «Типи мовлення», аудіо запис, фотоілюстрації «Пори року», ноутбук, проектор, екран. Тип уроку: розвиток зв’язного мовлення.
ХІД УРОКУ І. Організаційний момент - Діти, ви привітались сьогодні з небом, сніжинками, прибраними інеєм деревами? Почули, як дзвінко побажали вам успіхів галасливі горобчики? Усміхнулись перехожим, сказали гарні слова родичам? Якщо так, то день буде сонячним, а завдання уроків не будуть важкими та незрозумілими. Давайте бачити прекрасне довкола: у притихлому небі, ніжній сніжинці, морозяному візерунку на вікнах. І кожна прожита хвилина наповниться красою та добром. ІІ. Повідомлення теми і мети уроку Звучить поезія (супроводжується аудіозаписом): Зима Білий сніг, білий сніг Заміта стежинки, На мереживо доріг Падають сніжинки. Завірюха-заметіль І мороз тріскучий Снігову метуть крутіль На високій кручі. Вітерець-жартівник Віхолу здіймає, А мороз-чарівник Сріблом виграває. Позаносив білий сніг У лісах ялинки. У казковім наче сні Все навколо взимку. (В. Васюк) Учні записують тему уроку, епіграф до нього (Слайд 1). ІІІ. Підготовча робота 1. Вступна бесіда Ми з вами досить часто використовуємо різні типи мовлення для створення певної мовленнєвої ситуації. Давайте пригадаємо основні типи мовлення (Слайд 2). Сьогодні найбільше уваги приділимо опису. А ще питання який? притаманне одній частині мови. Якій ? (фронтальне опитування) - Які слова ми називаємо прикметниками?
- З якою частиною мови найчастіше вживаються прикметники?
- На які розряди поділяються?
- Як змінюються?
- Якими членами речення виступають?
Бачимо, що прикметники як означення несуть у собі всі якості, барви, ознаки. Сподіваюсь, що на уроці ви будете старанними. А ще якими? (прикметники: сумлінними, дружними, активними, слухняними…). Ви відповідали на питання «Якими?», використовуючи в мовленні прикметники. А можна уявити собі нашу мову без цих дивослів? Справді, як сумно та одноманітно все буде. Зникнуть кольори, потьмяніють квіти, а слово буде просто словом, а не калиновим життєдайним дивом. 2. Вибір теми твору-опису Завдання нашого уроку – підготуватись до написання твору-опису за власним спостереженням. Проведемо експрес-опитування «Швидко, лаконічно, чітко» (відповіді мають бути короткими, точними): - У чому особливість твору-опису за власним спостереженням?
- Про що будемо писати?
- На що вказує прикметник «власний»?
- Що таке опис природи? (пейзаж)
- Як ми назвемо наш твір? Чому? (якщо хтось не згідний із такою назвою, може обирати свою).
Учні записують тему твору-опису в зошитах та на дошці: «Зимова казка». 3. Аналіз спостережень за природою Взаємообмін враженнями від побаченого та відчутого взимку. Бесіда за запитаннями: - Яке небо взимку? Якого кольору в погожі і в похмурі дні?
- Високо чи низько над землею сонце? Яке повітря?
- Як змінились дерева, кущі?
- Як змінив обличчя нашого села перший сніг?
- Який настрій викликає у вас морозний зимовий день?
- Які птахи залишились зимувати у нас? Як вони поводяться?
- Що ви відчуваєте в час наближення зимових свят?
Мовби і не було квітування весни, буйної зелені літа, жовто-багряної позолоти осені. Все перефарбувалось у який колір? Але не завмерло, а лише заснуло до весни. 4. Робота з фотоілюстраціями (слайди 4 – 7) Використовуючи свій досвід, діти визначають відповідність зображень темі уроку 5. Визначення провідної думки твору Природа рідного краю прекрасна і неповторна взимку. Нам потрібно вчитися бачити і берегти цю красу. 6. Робота із «Словничками-довідничками» Учні виписують із текстів про зиму, що пропонує вчитель, прикметники-означення, що характеризують названі предмети та явища. Добирають ще прикметники самостійно, поступово заповнюючи свої «словнички». Підбирають означення до узагальнюючого слова «зима». *** Проминула осінь. Настала пора, яку часто звуть замріяною, чарівною, холодною, білою. Зима особливо гарна, ніжна, як чиста срібна мелодія. Слухаєш, спостерігаєш природу в перші зимові дні й відчуваєш усю врочисту красу першого морозу, снігу, інею. Ось новий день народжується у туманному серпанку, підволохаченому мереживом інею, порипує, переливається від промінчиків заспаного сонечка білий грайливий сніжок. А небо голубе-голубе, тільки десь під обрієм загорнуте в білі ковдри хмар. Повітря прозоре й легке, в ньому далеко чути кожен звук. *** Біле поле, білий кряж, Царство Морозенка. Ниви в білий трикотаж Одягла поземка (Д. Луценко) *** З народної мудрості: Вранішня зоря швидко гасне – на мороз. Йде лапатий сніг – на тривалу негоду і сльоту. Сильний сніг уночі та на світанку при слабкому вітрі віщує сонячну погоду вдень. Перший сніг щільний і мокрий – на вологе літо, сухий і легкий – на сухе. Хмари пливуть низько – буде холодно, а проти вітру – чекай снігу. 7. Запис орієнтовного плану - Захоплююсь красою довкілля.
- Природа взимку.
- Чарує зимовий день.
- Мрії в передсвяткові дні.
8. Додаткове завдання Розгадування загадок про зиму: Сніг на річках, лід на полях, Хуга гуляє. Коли це буває? Прозорий, мов скло, а не вставиш у вікно. На дворі горою, а в хаті водою. Вдень у небі гуляє, а ввечері на землю сідає. Стоїть старий дуб, на ньому дванадцять гілляк, на кожній гілці по чотири гнізда, а в кожному гнізді по семеро яєць 9.Підбиття підсумків Самостійна робота із вправою «Акрослово». Діти на чернетках записують у стовпчик слова, що римуються із попередніми рядочками вірша, а з перших букв записаних слів складають слово-відповідь. Якою є основна ознака тексту-опису? Інколи треба не просто сказати – Часто трапляється щось описати. Яка ця картина, веселка, ракета… Мають ознаки усі геть предмети. Світ добрий і світлий людині щирій, У кожного є свій казковий Ирій. Найкраща країна, калинова мова І небо над нами таке барвінкове. А мамині очі – кохані озерця. Все це наймиліше для мого серця. Описати Предмета Ирій Серця Початок роботи над першим (чорновим) варіантом твору, використання прикметників-означень, власного досвіду (звучить аудіозапис). ІV. Оголошення домашнього завдання Написати твір-опис «Зимова казка», використовуючи якомога більше прикметників. V. Підсумок уроку Аналіз праці учнів. Подяка за старанність. Я не кажу вам: «Прощавайте», Бо ще зустрінемося знов. Ви ж до деревця привітайтесь, До сонця, квітки, до дібров. Бо рідне слово - барвінкове, Що всі думки передає. Плекаймо диво – нашу мову. Як добре, що вона в нас є.
Конспект уроку з української мови в 6 класі на тему: "Твір-опис природи за власним спостереженням"Опубліковано 9.02.2015 г.
-
-
|