Головна\Документи\Для вчителя української мови та літератури При використанні матеріалів цього сайту - АКТИВНЕ ГІПЕРПОСИЛАННЯ та розміщення банеру -ОБОВ'ЯЗКОВЕ!!!
Конспект уроку української мови в 7 класі на тему “Способи дієслів”Конспект уроку української мови виконала:вчитель української мови та літератури Калюжна О. І.,Загальноосвітня школа І – ІІ ступенів, с. Осьмиговичі,email: oxana-kmin@ukr.net Тема.
Способи дієслів (дійсний, умовний, наказовий) Мета: - сформувати у семикласників поняття про способи дієслів, навчити розрізняти дієслова дійсного, умовного і наказового способів, визначати морфологічні ознаки цих дієслів;
- розвивати творчі вміння утворювати дієслова різних способів, уводити способові дієслова у висловлювання;
- вихолвувати на основі мовленнєво-комунікативного матеріалу вміння бачити прекрасне в житті людей.
Тип. Урок формування мовних і мовленнєвих умінь і навичок. Хід уроку. І. Мотиваційний етап. 1.З’ясування емоційної готовності до уроку. Погляньте за вікно. Яка сьогодні погода? Яким словом можна висловити настрій? А тепер посміхніться один одному, мені. Стало світліше... побажайте товаришу успіхів. Стало сонячно. Давайте бачити добре і красиве довкола нас. Це маленьке диво із хмаринки Заясніло на моїй долоньці. Ніжна, мов лебідонька, сніжинка Дивосяйвом виграє на сонці. 2. Актуалізація суб’єктивного досвіду та опорних знань. До роботи! Успіхів вам і мені! Уявіть себе вчителями. Перевірте і оцініть знання своїх друзів. Які запитання поставите стосовно виконаного вами домашнього завдання. Подаруйте один одному запитання про дієслово як частину мови. Проблемне запитання: Після виконання домашнього завдання ви стали більше знати про дієслово як частину мови? ІІ. Цілевизначення і планування.
- Оголошення теми уроку (запис на дошці і в зошиті).
- Вибір цілей уроку: що навчимось, що зрозуміємо, що збагатимо.
- Колективне планування роботи.
ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу. 1.Вступне слово вчителя. Ця тема вам уже відома. Ви самі могли б усе пояснити. Не вірите? Переконайтесь Розподіліть слова за значеннями: - реальна дія;
- можлива, бажана дія;
- наказ, прохання, порада (учні відповідають ланцюжком)
2.Слово вчителя як підсумок роботи учнів. 3.Робота з підручником. Молодці! Тепер звернемось до помічника – підручника. Сторінка 68 – табличка з назвою “Способи дієслів”. Прочитайте. Що нового дізнались? Перевіримо учителя, доповнимо вже відоме. 4.Слово вчителя про те, як змінюються дієслова різних способів. 5.Виконання вправ і завдань. •На завданнях перевіримо, як засвоїли теоретичний матеріал. Будемо дослідниками: -складіть народні вислови з поданих слів, розставивши у відповідному порядку. Визначити спосіб (1) Сам, інших, навчай, навчишся. 2) Бідних, зневажай, не. 3) До поту, то й, в охоту, пороби, поїси.) Висновок: наказовий спосіб дієслів, бо прислів’я і приказки вчать, дають поради. Прислухаймось до них! - Пограємо гру “Троє”. Сядьте так, щоб утворились групи-трійки. Від даних дієслів неозначеної форми ( заспівати, читати, переписати) один з трійки утворює і записує три дієслова дійсного способу, інші члени "трійки" дописують умовний і наказовий способи цих дієслів. Додаткове завдання: визначити вид.
- Відпочинемо! Працюємо парами. Складіть коротенький гумористичний твір “На перерві” (дівчатка), “У їдальні” (хлопці), використовуючи тільки дієслова. Чому цей текст зрозумілий? (Головне в тексті – дія).
- Творче завдання для справжніх митців. Подивіться на малюнок вашої однокласниці (на малюнку зображено кущ калини над водою) і прочитайте відому цитату (“Любіть Україну у сні й наяву, вишневу свою Україну, красу її вічно живу і нову, і мову її солов’їну” (М. Рильський)). Що їх об’єднує? З дієсловом, вжитим у реченні, складіть власне речення, яке б стосувалося даної теми, висловлювало ваше ставлення чи відчуття. Визначте спосіб дієслів. (один учень працює біля дошки)
- Міні-діалог “Учімося спілкуватися!” Висловіть один одному: 1)прохання; 2) наказ.
- Творче завдання.
Добре, коли все так, як ми хочемо: сонечко сміється, друзі щирі, в щоденнику – найвищі бали, в кишені – смачні цукерки... А якщо не так – хочеться бути чарівником або, принаймі, мати чарівну паличку. Напишіть твір-мініатюру “Якби я був чарівником”, використовуючи слова певного способу. Якого? Чому? (Мрії – бажане, умовний спосіб). А хто не хоче мріяти, виконує вправу 126 із підручника. •Творче конструювання(усно). Перебудуйте речення так, щоб дієслова вживались у наказовому і умовному способах. Як змінився зміст? (Семикласники читають уривки з художніх творів). Висновок про вживання різних способів дієслів. IY. Рефлексивно-оцінювальний етап. - Чи задоволені результатами своєї роботи?
- Що вдалось найкраще?
- Що не вдалось?
Самооцінка. “Незакінчене речення”: Вважаю, на цьому уроці... Y. Домашнє завдання. Обов’язкове: п.9, вправа 120(умови виконання вказані у підручнику). На вибір: написати невеличкий твір-роздум “Мій обов’язок перед природою”, використовуючи дієслова усіх способів. Дякую за працю! Допобачення. Білявий день втомився і притих. І з глибини блакитного спокою Прямує сонце тихою ходою До роздоріжжя вечорів смутних. Ви не сумуйте! Стрінемося знову. Хай листопад холодить день при дні. Вчимося разом – отже, не одні. Зустрінемось, поклонимося слову.
Конспект уроку української мови в 7 класі на тему “Способи дієслів”Опубліковано 19.02.2013 г.
-
-
|