www.uroki.net - сценарії шкільних свят, поурочні, тематичні, календарні плани, розробки відкритих уроків, класних годин, конспекти лекцій для інформатики, математики, фізики, хімії, біології, геогріфії, матеріали для директора та завуча, психолога, для класного керівника, а також музика, пісні, караоке для проведення Випускного вечору, Останнього дзвоника, Першого дзвінка, 1 вересня, Нового року.

Головна\Документи\Для вчителя української мови та літератури

При використанні матеріалів цього сайту - АКТИВНЕ ГІПЕРПОСИЛАННЯ та розміщення банеру -ОБОВ'ЯЗКОВЕ!!!

Розробка заключного уроку з української мови та літератури для 8 класу на тему: "Систематизація та узагальнення знань про речення та словосполучення"

Розробку заключного уроку підготувала: Григоренко Ніна Єгорівна,
вчительукраїнської мови та літератури, Чистоводівського НВК Ізюмського р-ну
email: grigorencko.nina@yandex.ua

Тема: Систематизація та узагальнення знань про речення та словосполучення

Мета: систематизувати та узагальнити знання учнів про словосполучення , речення та його види, про члени речення, удосконалювати навички грамотного письма, розвивати активність, самостійність мислення, викликати цікавість до мовних явищ; збагачувати лексику учнів, виховувати якості лідера команди, відповідальність за товаришів

Тип уроку: урок – змагання

Хід уроку

І. Вступне слово вчителя

«Якось одна людина загубила кому і почала боятися складних речень. Шукала фрази, щоб були простіші. За нескладними фразами прийшли нескладні думки

Потім вона загубила знак оклику і почала говорити тихо, з однією й тією ж інтонацією. Її вже ніщо не бентежило, не радувало, вона до всього ставилася без емоцій.

А далі ця людина загубила знак питання і перестала запитувати. Жодні події не викликали в неї цікавості. Де б вони не відбувалися – в селі чи на заводі, в космосі чи на Землі, або й навіть у власній квартирі.

Ще через деякий час людина загубила двокрапку і перестала пояснювати людям свої вчинки.

Врешті-решт у неї залишилися самі лапки. Вона не могла висловити жодної власної ідеї, весь час когось цитуючи. Так ця людина зовсім розучилася думати і дійшла до крапки» ( за О.Каневським)

Так от, щоб з нами не сталося такого лиха, і почали ми вивчати великий розділ науки про мову «Синтаксис та пунктуація». Яку тему цього розділу ми вже завершили вивчати?

2. Щоб перевірити ваші знання, пропоную влаштувати змагання між двома командами. У нас вже є два капітани команд, визначених мною, а зараз вони за чергою наберуть до себе на корабель команду і дадуть своєму кораблеві назву. Ви ж пам’ятаєте слова Врунгеля: «Як ви яхту назвете, так вона і попливе»?

Умови змагання: правильна повна відповідь – 5 балів

Неповна – 3 бали, якщо доповнюєте відповідь суперника – ще 2 бали

Немає відповіді – 0 балів

3. Конкурс капітанів( хто швидше ?):

придумай і запиши речення за схемою:

конспект урока

4. Одночасно конкурс команд:

А)Заповнити кросворди:

Вертикаль:

1) Група слів, що означає більш конкретну поширену назву дії або ознаки

( словосполучення)

2. Другорядний член речення, що відповідає на питання непрямих відмінків ( додаток)

Горизонталь:

1.Розділ науки про мову

3.Розділовий знак

4.Другорядний член речення, що підкреслюємо: риска, крапка

5.Один з головних членів речення

6.Член речення, що відповідає на питання хто? що?

7.Різновид означення

8.Частина мови, що відповідає на питання скільки?

9.Слово або група слів, інтонаційно оформлена , що виражає певну думку.

Б) Яка команда швидше складе словосполучення, вживаючи подані слова:

Сорокарічний, багатозначний, народовладдя, словотвір, словосполучення

В) Конкурс слідопитів ( представники від команд)

Знайти помилки:

Батько сьогодні облисив Петрика.

Я хотів би навчитися гітарити.

Вибачте, що я написав не дуже дбало.

Вірний приятель то самий більший скарб.

Книга морська глибина

Комбінат виготовляє дитячі черевички із шкіри батьків.

5. Гра «Зайве речення» ( пояснити, чому вказане вами речення зайве?)

Земля моїх батьків прекрасна і родюча

Котиться клубочок

Чарівний степ.

На городі молода пишні коси розпліта, у зеленії хустинки золоті хова зернинки.

Дуже поспішаю.

6. Змагання поліглотів( перекласти рідною мовою)

Благодарить сердечно. Призывать к порядку

Скучать о товарище . Сесть за стол

Тетрадь по украинскому языку. В шесть часов

Писать на русском языке . На прошлой неделе

7.Конкурс: «Збери врожай швидше!» ( яка команда за хвилину запише більше словосполучень з різними видами зв’язку)

8. Подорож до країни «Синтаксис» ( на плакаті карта країни, де географічні пункти під номерами, команди дістають із чарівної каси білети для подорожі, номер білету – пункт зупинки, під час якої треба виконати роль гіда і розповісти про місце, де знаходишся, виконуючи певні завдання разом із класом)

  1. Станція «Речення» ( усно – що це за станція, яке її призначення?)
  2. Затока «Граматична основа ( показати на прикладах з тексту)

Над нами шелестить горобина, рясно заквітчана рожевими китицями ягід. Вона вільно звела до сонця свої зелені руки

3.Місто «Підмет» ( скласти речення, де подані слова виступатимуть в ролі

підмета : диктант, семеро братів)

4.Озеро «Види присудка» ( назвати, навести приклади)

5.село «Спонукальне» ( що має таку ж назву?)

6.Місто «Обставина» ( які є види обставин?)

7.Порт «Прикладка» ( дописати прикладки до слів : дівчина, учні, народ, газета, місто)

8. Шосе «Питальне» ( виписати з тексту питальне речення: Українська народна пісне! Хто не був зачарований тобою, хто не згадував тебе, як своє чисте прозоре дитинство? Рідко який митець не був натхненний твоїми багатющими мелодіями, твоєю чарівною силою)

9. Конкурс домашніх заготовок ( команди обмінюються картками із завданнями для суперників. Ці завдання треба встигнути виконати за обумовлений час )

10 .Мікрофон ( закінчи речення…)

Сьогодні на уроці я…

Домашнє завдання:

Скласти твір-мініатюру про пригоди в країні Синтаксис

Розробка заключного уроку з української мови та літератури для 8 класу на тему: "Систематизація та узагальнення знань про речення та словосполучення"

Опубліковано 19.02.2013 г.

Top.Mail.Ru Rambler's Top100
Деякі файли (розробки уроків, сценарії, поурочні плани) та інформація, які знаходяться на цьому сайті, були знайдені в мережі Інтернет, як вільно росповсюджуємі, надіслані користувачами сайту або знайдені у альтернативних джерелах, також використані власні матеріали. Автор сайту не претендує на авторство всіх матеріалів. Якщо Ви є правовласником сценарію, розробки урока, класної години або іншої інформації і спосіб розміщення її не відповідає дійсності, прохання негайно повідомити, з метою усунення правопорушення на адресу: . Карта сайта - www.uroki.net При використанні матеріалів сайту - розміщення банеру та активного гіперпосилання -ОБОВ'ЯЗКОВЕ!!!