Головна\Документи\Для вчителя української мови та літератури При використанні матеріалів цього сайту - АКТИВНЕ ГІПЕРПОСИЛАННЯ та розміщення банеру -ОБОВ'ЯЗКОВЕ!!!
Конспект уроку з української мови на тему: "Основні способи творення прикметників"
Конспект уроку надіслала: Шередько Оксана Олександрівна,учитель української мови і літератури Киряківської ЗОШ І-ІІІ ст.,Миколаївської районної ради Миколаївської області,email:ksenia-75@yandex.ua Тема: Основні способи творення прикметників
Мета: - сформувати в учнів поняття про основні способи творення прикметників;
- розвивати вміння утворювати прикметники й доречно вживати їх у мовленні; зв'язне мовлення учнів, навики роботи в парі, в групі;
- виховувати почуття прекрасного й поваги до природи.
Очікувані результати: - знають способи словотворення;
- утворюють прикметники від інших частин мови з допомогою відомих способів словотвору;
- складають речення з прикметниками.
Тип уроку: засвоєння нових знань та формування навичок учнів Обладнання: фотовиставка квітів, альбом «К. Білокур», ілюстрація картини К.Білокур «Квіти за тином», паперові квіти для створення віночка, аудіозапис твору П.Чайковського «Вальс квітів», картка «Самооцінюваня». Міжпредметні зв’язки: музичне мистецтво, живопис. Клас: 6 Хід уроку Квітів, як піску у морі, Листя у зеленім борі, Щоби їх перелічити, Треба 200 років жити. I.Організаційний момент (із використанням психоформули)
Ось вже дзвоник пролунав, 6 клас за парти став.* Станьте рівно, як годиться. Чи все на парті - подивіться. Дружно назад озирніться, Мило гостям посміхніться. Додалося вам охоти? Тож, приступаєм до роботи. II.Мотивація навчальної діяльності Погляньте за вікно. Холодна, довга і непередбачувана цьогорічна зима не хоче відступати. Не хоче поступитися місцем теплій, чарівній і ніжній красуні Весні. Не знаю, як вам, діти, а мені хочеться вже трішки яскравості, різнобарвності. Скажіть, ви почули в моєму мовленні прикметники? Для чого я їх використала? А чи можна сказати про моє відношення до Зими і Весни за тим, як я про них говорила. Знаєте, чому я люблю весну? Звучить «Вальс квітів» П.Чайковського Уявіть собі - весна... Чуєте пахощі в нашім дворі? Це квіти розквітли в ранковій порі. Тут на світанку сам дощик ходив, Білу лілею від сну розбудив. Чисто помилися мальви в росі – Личенька круглі, рожеві усі. Он поставали майори у ряд, Ніби зібралися йти на парад. Тут чорнобривці чорняві в гурті, В повнім цвіту - повняки золоті. Синій павич заліз аж на тин. Просить в танок гордовитих жоржин. Білій лілеї панич уклонився, Сонцем відразу квітник освітився! Учитель звертається до фотовиставки на дошці Тож сьогодні на уроці саме квіти створюватимуть нам теплий і оптимістичний настрій при вивченні чергової теми з розділу «Прикметник». Ознайомлення з карткою «Самооцінювання» (додаток 1) ІІІ. Актуалізація опорних знань: 1.«Швидка конячка» Оберіть будь який предмет чи істоту і охарактеризуйте її, використовуючи 5 прикметників. (Наприклад: Учитель – гарна, усміхнена, розумна, виважена, енергійна) 2. Гра « Так-ні» (додаток 2) Взаємоперевірка IV. Оголошення теми, мети та завдань уроку Сьогодні на уроці ми розглянемо тему «Способи творення прикметників». Ця тема розбита на 2 уроки. Тому нашим завданням сьогодні є лише ознайомитися із способами творення прикметників, а над правописом ми попрацюємо на наступному уроці. Ця тема не є для вас новою, оскільки способи словотвору ми вивчали в 5 класі і при вивченні теми «Іменник» в 6 класі. V. Основний зміст роботи Учитель: У мене виникло до вас 1 запитання «Які 2 ключові слова ви можете назвати до розділу «Словотвір»? (морфема і твірна основа) Сьогодні ми не будемо всі разом пригадувати способи словотвору. Для цього попрацюємо в групах і створимо «Ефект народження правнла», тим більше що у ваших підручниках теоретичного матеріалу про способи творення прикметників немає. 1. Дослідження-моделювання Ви помітили, що у вас на партах лежать квіточки. Скажіть, ви знаєте під яким знаком Зодіаку ви народилися? А чи знаєте ви, що крім зодіакального гороскопу існує і квітковий. Я підготувала для кожного з вас квіточку, яку символізуєте ви за квітковим гороскопом. Давайте об'єднаємось у групи за кольорами квітів. 1 група - червоний 2 група - жовтий 3 група – блакитний 4 група - фіолетовий Завдання групам : уважно вивчити слова на картках (додаток 3), які я вам роздам. Пригадайте способи словотвору і спробуйте визначити , яким способом утворені ваші прикметники. Рішення групи запишіть на квітці. Саме вона допоможе нам створити «Віночок словотвору». (На дошці — віночок із стрічками без квіток) 2. Створення віночку учнями І я прикріплю свою квіточку на віночок. Але на моїй квітці стоїть ?. Як ви думаєте, чому? Тому, що ми не розглянули ще одного способу творення прикметників. Але це я залишу на наступний урок. Якщо хочете мені допомогти на наступному уроці, пригадайте, який спосіб ми сьогодні не назвали, а він можливий у прикметника. Оцінка роботи групи в картку»Самооцінювання» VІ. Формування знань і вмінь учнів 1.Робота з підручником Вправа 428 2. Конструювання Записати прикметник, який узагальнює визначення. Визначити спосіб творення прикметників. Скласти з прикметником на вибір речення (додаток 4) 3. «Хвилинка-цікавинка» Пропоную вам «Хвилинку-цікавинку». Погляньте на це розмаїття квітів, яке я підготувала до сьогоднішнього уроку (виставка ілюстрацій). Зверніть увагу на цю картину – «Квіти за тином». Чи знаєте ви, що її створила жінка. Жінка надзвичайно талановита, яку визнав увесь світ – Катерина Білокур. Мою розповідь продовжить учениця, яка хоче поділитися з вами цікавою інформацією про цю художницю. Розповідь учениці про К.Білокур. Демонстрація альбому Учитель: Я знаю, що в класі є учні, які мають хист до малювання. Хочу побажати, щоб і ваші картини з часом дивували Європу і світ. 4. Прийом «Накласти латку» (додаток 5) Відновити текст. Визначити спосіб творення прикметників. VIІ. Рефлексивно-оцінювальний етап 1. Закінчити речення На уроці я дізався ... Мені найбільше сподобалось .... Найкраще я зрозумів ..... 2. «Разок намиста» До квітки, яка є на «квітнику», дібрати прикметник, назвати спосіб творення. (Троянда – чарівна, ромашка – білосніжна, дзвоники – прекрасні…) 3. Самооцінювання VIІІ. Домашнє завдання (на вибір) - Впр.429
- Твір-мініатюра «Про що шепочуть квіти?». В творі слід використати прикметники, утворені різними способами.
ІХ. Підсумок уроку. Вірш «Все треба берегти» Кажуть, що треба берегти світ, Бо вір. може загинути. Лише краса нам світ врятує, Як кожен з нас її відчує, Як кожен з нас її у серці пронесе, Тоді у світі збережеться все. Бажаю, щоб у ваших маленьких дитячих серцях жила краса - яскрава, різнокольорова, як ці чудові витвори природи - квіти. Додаток 1 Картка самооцінювання Вид роботи | Кількість помилок | Бал | Отриманий бал | Характеристика | 0 | 1 | | Гра «Так-ні» | 0-1 | 2 1 | | Робота в групі «Створення віночку» | 2-3 | 3 2 1 | | Робота з підручником | 0-2 | 1 | | Конструювання | 3-4 | 2 1 | | «Накласти латку» | 0-2 | 2 1 | | «Разок намиста» | 2-3 | 1 | |
Додаток 2 - Прикметник службова частина мови? (ні)
- Прикметник означає дію або стан предмета? ( ні)
- Прикметник відповідає на питання який? Чий? (так)
- Прикметник в реченні найчастіше виступає додатком? (ні)
- Прикметник вживається тільки у повній формі? (ні)
- Прикметник має 3 розряди? (так)
- Прикметники сестрину, братів належать до якісних? (ні)
- Ступені порівняння прикметників мають 3 форми? (ні)
- Прикметник змінюється за родами і числами? (так)
- Прикметник молодая стягнена форма? (ні)
- Повні і короткі форми мають присвійні і відносні прикметники? (ні)
- До твердої групи належать прикметники з основою на твердий приголосний (так)
Додаток 3 1 картка - малесенький, білуватий, зимовий. 2 картка – пришкільний, невисокий, безкрилий. 3 картка - закарпатський, заобрійний, нечисленний. 4 картка - дзвінкоголосий, жовто-блакитний, довгоногий. Додаток 4 Квітка, з насіння якої виготовляють олію –олійна. Квіти, які ростуть у полі - польові. Троянда, яка має 30 пелюсток - тридцятипелюсткова. Ромашка лікує від застуди –лікувальна. Квітка яка має поєднання білого і блакитного кольорів - біло-блакитна. Квіти, які вирощують для прикрашання, декорування – декоративні. Як говорять про дуже красиву квітку – прекрасна. Додаток 5 Серед культурних рослин родини. ....... найбільше господарське значення має соняшник. Привезена з Мексики рослина з ............ суцвіттям поширилася в Європі на початку 16 століття. Соняшник - найважливіша.......культура, яку вирощують переважно в степовій смузі на ...... грунтах. Це ..... рослина з ....листками. Довідка: складноцвітих, яскраво-жовтим , олійна, чорноземних, однорічна, великими.
Конспект уроку з української мови на тему: "Основні способи творення прикметників"Опубліковано 23.11.2012 г.
-
|