Головна\Документи\Для вчителя української мови та літератури При використанні матеріалів цього сайту - АКТИВНЕ ГІПЕРПОСИЛАННЯ та розміщення банеру -ОБОВ'ЯЗКОВЕ!!!
Конспект уроку з української літератури, 11 классКонспект уроку з літератури надіслала: Григоренко Н.Є., учитель-методист Чистоводівського НВК Ізюмського р-ну,email: nina512009@rambler.ru Тема: Повторення та узагальнення вивченого Мета:
- перевірити знання, вміння і навички, здобуті за час навчання,
- готувати до ЗНО,
- викликати інтерес до читання художньої літератури,
- розвивати навички образного та логічного мислення, пам'ять,уміння висловлювати свої власні думки,
- виховувати загальнолюдські моральні якості,
- розвивати самостійність мислення та естетичний смак
Тип уроку: літературний брейн-ринг для старшокласників Обладнання: портрети письменників, картки з опорними словами, картки з кросвордами, презентація «Квіти», завдання до раундів, «чорна скринька», картки для журі, ноутбук, мікрофон Хід уроку - Орг. Момент: знайомство з аудиторією( відкритий урок – гості)
- Повідомлення теми уроку. Визначення учнями його мети та завдань
- Ознайомлення з правилами гри( дві команди по 4 учня, визначення складу журі - Павленко С.Є., , Григоренко Н.Є. , Проценко Н.В.)
- Завдання брейн- рингу:
І раунд « Розминка» Привітання команд, з використанням уривків із віршів( назва, девіз) 3 бали ІІ раунд «Наші можливості» ( кожній команді даються опорні слова.) Скласти речення, повторюючи попереднє слово, щоб вийшла розповідь ( 7 балів) 1 команда: зима, сніг, свято, ялинка. подарунки, друзі, розваги 2 команда: клас, товариш, іспит, предмет,дружба, учитель, зошит Або використовуємо презентацію «Квіти» Скласти твір-міні, використовуючи художні засоби, назвати їх( див додаток до уроку №3)
ІІІ раунд «Подорож до витоків народної мудрості»( 4 бали) А) додатковий бал отримає команда, яка першою назве одним словом маршрут нашої подорожі ( фольклор) 1. Продовжити прислів’я: ( кожній команді по 4 початки) А) Слово не горобець … ( вилетить – не впіймаєш) ( а порожня гучить) Повна бочка мовчить… Книга вчить…( як на світі жить) Стріляного горобця…( на полові не проведеш) Б) Намолов сім мішків…( гречаної вовни, та й ті не повні) Не вчи вченого…( їсти хліба печеного) Одна голова добре…( а дві краще) Хліб-сіль їж…( а правду ріж) 2. З якої народної пісні ці слова? ( 2 бали) ( «Зажурилась Україна, бо нічим прожити») « Витоптала орда кіньми маленькії діти..» « Радуйся, ой радуйся, земле, Син Божий народився!» (колядка) «А попереду Дорошенко веде своє військо» ( «Ой на горі та й женці жнуть») «Що вивела чаєняток при битій дорозі ( «Ой горе тій чайці») 3. Відгадай загадку, назви хоч по одному твору , де є цей образ:відгадка – 1 бал, за кожний літературний твір – по 1 балу І не дівка, а червоні стрічки носить ( калина. Пісня «Ой у лузі червона калина») То товщає, то худне, на весь дім голосить( Гармонія, оповідання Г.Косинки) ІV раунд: Хто це? (по 7 балів з них: А) – по 2, Б) – по 5)) А)( на дошці портрети українських письменників тильним боком під номерами, учитель читає уривки з біографії, учні повинні здогадатися, про кого мова) - Цей поет народився в Україні, дуже любив її, але помер у далекому Тобольську. Похований поруч із могилами декабристів. яких вважав за свій взірець служіння народові. Був членом організації «Чорний переділ», народником, листувався із І.Франком, який допомагав йому видавати вірші, що їх писав у далекому Сибіру ( П.А. Грабовський)
- А цей поет був ще й художником, хоча й народився в кріпацькій родині у Моринцях. Йому допомогли російські поети та художники, викупивши з кріпацтва. Та цар за революційні вірші заслав у солдатчину, заборонивши писати й малювати . ( Т.Г. Шевченко)
- Народився у родині коваля,який «Клепле, а в коваля серце тепле». Навчався у Львівському університеті, був дуже здібним. Став професором. хоча влада неодноразово заарештовувала його за революційні погляди та діяльність. На могилі постать людини, яка розбиває скелю царату.( І.Я.Франко)
- Сучасна українська поетеса, у якої перший вірш написаний в окопі осколком із снаряду. Вона єдина є лауреатом премії Італії імені Петрарки( Л.В.Костенко)
- Український письменник, який сам хвилювався та інших заставляв хвилюватися. Співець «загірної комуни», щирий інсургент, який навіть перед своїм фатальним пострілом написав «Хай живе Комунізм!» Його могилу у Харкові неодноразово з мовчазної згоди влади нищили, плюндрували, але пам'ять про нього не знищили. ( М.Хвильовий)
- Українська поетеса, яку розстріляли гітлерівці у Бабиному Яру. Сама вона народилася у Москві, але так любила Київ, що не захотіла тікати з нього навіть перед загрозою арешту гестапівцями. Автор віршів, які писала, перебуваючи на чужині, член ОУН( Олена Теліга)
- Письменник, який звертався з своїм словом ( романом) до Сталіна, але не був почутий ; помер у бідності у Франції в департаменті Мужен. Автор першого фантастичного роману «Сонячна машина», цікавих оповідань(«Федько-халамидник», «Салдатики!») (В.К.Винниченко)
- Ще одна поетеса, драматург, прозаїк, яка вела тридцятилітню війну із тяжкою хворобою – туберкульозом кісток, але стверджувала, що «має в серці те, що не вмирає» і навіть серед лиха співала пісні, недарма ж її Франко назвав чи не наймужнішою поетесою в усій соборній Україні. Похована у Грузії у містечку Сурамі, хоча так любила свою Волинь, своє Поділля, що присвятила їм чудову «Лісову пісню». ( Леся Українка)
Б) Назвати літературний псевдонім , почувши справжнє прізвище Іван Тобілевич ( Карпенко-Карий) Марія Вілінська ( Марко Вовчок) Панас Рудченко ( Панас Мирний) Лариса Косач-Квітка ( Леся Українка) Олександр Кандиба ( Олександр Олесь) Олег Кандиба ( Олег Ольжич) Т. Шевченко ( Дармограй) Микола Фітільов ( Микола Хвильовий) Василь Костянтинович Очерет ( Василь Барка) Іван Павлович. Лозов’ягін ( Іван Багряний) V раунд « Чорна скринька» Команди отримують кросворди, яка перша справиться із завданням і здасть свій кросворд, отримує приз із скриньки і 3 бали. ( див додаток до уроку №2) VI раунд: «Якщо ви вчились так, як треба…» ( з якого вірша, якого автора уривки?)- 5 балів 1. Народе мій, замучений, розбитий . Мов паралітик той на роздорожжу, Людським презирством, ніби струпом вкритий! Твоїм будущим душу я тривожу, Від сорому, який нащадків пізніх Палитиме, заснути я не можу.( І Франко»Мойсей!) 2. Слово, моя ти єдиная зброє, ми не повинні загинуть обоє Може, в руках невідомих братів станеш ти кращим мечем на катів(Леся Українка) 3. Поховайте, та вставайте, кайдани порвіте, і вражою злою кров’ю волю окропіте! ( Шевченко»Заповіт») 4. Не бійтесь заглядати у словник, це пишний яр, а не сумне провалля… (М.Рильський «Мова») 5.Так ніхто не кохав, через тисячу літ лиш приходить…(Сосюра) 6. Ви знаєте, як липа шелестить?(Тичина) 7. Ні, я буду крізь сльози сміятись, серед лиха співати пісні, без надії таки сподіватись…(«Леся Українка «Contra spen spera») 8. Де общеє добро в упадку, забудь отця, забудь і матку, лети повинність ісправлять…(Котляревський, «Енеїда») 9. Можна все на світі вибирати, сину, вибрати не можна тільки батьківщину( Симоненко «Лебеді материнства» 10. І на тім рушничкові оживе все знайоме до болю: і дитинство, й розлука, й твоя материнська любов(Малишко, «Пісня про рушник») Конкурс капітанів ( 3 бали) ( капітани по черзі дістають по три питання з теорії літератури) - Поезія з неримованими рядками – це… ( вільний вірш)
- Художній прийом, за основу якого взято перетворення людини на рослину чи тварину – це…( метаморфоза)
- Віршовий розмір з наголосом на 2,5,8,11 складі - це…( амфібрахій)
- Мораль у байках Г.Сковороди названо…(силою)
- Драматичний твір, у якому відображається смішне в житті, висміюються негативні суспільні й побутові явища, риси людей називається …( комедією)
- Насмішка, виражена у формі похвали, заперечення у вигляді схвалення. Зниження у формі возвеличення – це…(іронія)
Вірш на згадку ( 5 балів) Один із кожної команди декламує напам’ять вірш улюбленого поета або свій власний вірш Останній раунд ( 5 балів): Завдання супернику( по два портрети відомих героїв з творів, що вивчалися протягом трьох останніх років, або цитатна характеристика героя, можна зачитати, можна показати малюнок або зобразити пантомімою)) Підведення підсумків, оголошення кількості балів «Мікрофон» Цей урок дав мені змогу зрозуміти, що …( продовжити речення) Додому: Скласти свої пропозиції щодо повторення тем з літератури до ЗНО Додатки до уроку : Додаток до уроку №1 Додаток до уроку № 2
Конспект уроку з української літератури, 11 класс
Опубліковано 16.02.2012 р.
-
|