Головна\Документи\Для вчителя української мови та літератури При використанні матеріалів цього сайту - АКТИВНЕ ГІПЕРПОСИЛАННЯ та розміщення банеру -ОБОВ'ЯЗКОВЕ!!!
Відкритий урок з української мови в 6 класі «Числівник. Урок захисту знань» Розробку відкритого уроку надіслала: Савченко Валентина Степанівна, учитель української мови та літератури Шахтарської ЗОШ №1,м. Свердловськ Луганської області, Україна © - Звертаємо Вашу увагу, що дана робота офіційно захищена авторським правом з видачею завіреного документу нотаріуса. При будь-якому використанні цієї розробки ОБОВ’ЯЗКОВЕ посилання на сайт www.uroki.net та на автора - Савченко В.С. Мета: - закріпити та систематизувати знання учнів про числівник,
- удосконалити вміння відмінювати числівники та поєднувати їх з іменниками,
- правильно вживати в усному та писемному мовленні,
- сприяти розвитку логічного мислення,
- виховувати в учнів любов до рідної мови.
Тип уроку: закріплення та застосування набутих знань, умінь, навичок. Учні повинні знати: теоретичний матеріал про числівник, тлумачення слів «сорок», «дев’яносто», «тисяча», «мільйон». Учні повинні вміти: відмінювати числівники за відмінками, визначити власний рівень знань та практичних навичок про числівник та розділи, над якими ще слід попрацювати. Обладнання: таблиці, ілюстрації, райдужні оцінки, додаткова література. Хід уроку: З’ясування емоційної готовності. Побажай собі успіху. Повідомлення теми та мети уроку. Цілевизначення. - Визначити власний рівень засвоєння теоретичних знань та практичних навичок про числівник.
- Над яким матеріалом ще попрацювати, щоб довчити.
Актуалізація опорних знань учнів. - Поділ класу на групи, вибори спікера.
- Фронтальне опитування:
- Яка частина мови називається числівником?
- На які групи поділяються числівники за значенням?
- Які це кількісні числівники?
- Що можуть означати кількісні числівники?
- Які це порядкові числівники?
- На які групи поділяються числівники за будовою?
- За чим змінюються кількісні числівники?
- За чим змінюються порядкові числівники?
- Якими членами речення бувають числівники?
- Приклад числівника – підмета, присудка.
- Приклад числівника – додатка.
- Приклад числівника – обставини.
3 .Учитель. Числове значення мають також інші частини мови.
Визначити частину мови: Двійка, п’ятимісячний, надвоє, втричі. Утрьох, семирічний, десяток, чотирикутник. Потроїти, трійка, дев’ятиповерховий, триярусний. Сотня, подвоїти, по – перше, двадцятиградусний. 3.Робота в групах. Вибори спікера. Провідміняти числівники в групах: - 638, 27-ий, 845, 38-ий, 227, 75-ий, 496, 64-ий.
- Як відмінюються числівники від 5 до 20 та 30?
- Від 200 до 900?
- Як відмінюються порядкові числівники на – сотий, - тисячний, - мільйонний, мільярдний
Провідміняти на дошці: Робота в групах. Замінити цифри словами. Коршуни та грифи живуть більше 100 років. До 100 літ доживають стерв’ятники. До 80 можуть жити беркути, кондори, дикі гуси. А от качка живе до 40 років. Найдовша тривалість життя – у соколів. Вони доживають до 160 – 170 літ. Папуга в неволі може жити до 135 років. Мандрівка в Країну слова. Визначити правильні словосполучення: двоє учнів | двоє генералів | четверо хлопців | четверо академіків | троє курчат | троє листів | двоє відер | четверо жінок | троє дверей | двоє школярок | четверо дівчат | |
Робота з ілюстрацією та завдання з годинником. Екскурс в історію. Учитель. Ми звикли, що предмети лічать десятками, сотнями. Два – дцять | шіст – десят | три - дцять | сім – десят | п’ят- десят | вісім – десят |
Повинно бути чотири – десять, дев’ять – десять. Ці форми є в українських діалектах та болгарській мові – четиридесет, деветдесет. Чому ж тоді дев’яносто і сорок? Дев’яносто – ця форма старіша, вона виникла на базі праслов’янського девеносъто. Нова форма дев’ятдесять не витримала «конкуренції» і зникла. Сорок – спочатку звалася четиредесяте. Цим способом рахували шкурки соболя та білки. Саме стільки їх треба було, щоб пошити 1 сорок ( стародавній хутряний одяг). Спочатку так рахували лише шкурки, потім слово прижилось. Тисяча – спочатку слово значило « товста сотня» або «велике сто». Мільйон – венеціанський купець ст. Марко Поло, повернувшись додому після 24-річних мандрів, розповідав про Китай, де він побував, що монгольський хан Хадилай має величезні багатства. Він до італійського слова мілле (тисяча) додав суфікс збільшення он – е. У нього виходило мілліоне, тобто « величезна тисяча», «тисячище». Так народилось слово мільйон, яке пізніше почало означати «тисяча тисяч». У нас це слово з’явилось за часів Петра . Рефлексія. Підведення підсумків уроку. - Чи задоволені ви підсумками своєї роботи?
- Що було цікавого на уроці?
- Чи досягли поставлених цілей?
- Яку тему треба довчити?
Виставлення самооцінок. Оцінки спікера. Оцінки вчителя. Дом. завдання: підготуватись до Т.О. , повторити розділ «Числівник». Відкритий урок з української мови в 6 класі «Числівник. Урок захисту знань»Опубліковано 10.12.2011 р.
-
|