Головна\Документи\Для вчителя української мови та літератури При використанні матеріалів цього сайту - АКТИВНЕ ГІПЕРПОСИЛАННЯ та розміщення банеру -ОБОВ'ЯЗКОВЕ!!!
На превеликий жаль, даних про автора - немає.Розробка уроку: "Про “моє” і “наше”"Мета: Навчити цінувати результати не тільки своєї, а й чужої праці; розвивати бажання примножувати багатство й красу рідної школи та держави особистим трудом, виховувати бережливе ставлення до особистих речей і громадського майна.
Хід заняття: I. Оргмомент. Учень: “Як зробити день веселим”. Ти прокинься рано-рано, Лиш над містом сонце встане, Привітайся з ластівками, З кожним променем ласкавим. Сам гарнесенько умийся, Сам швиденько одягнися, Підійди до тата й мами і скажи їм: — Добрий ранок! Усміхнися всім навколо: Небу, сонцю, квітам, людям. І тоді обов'язково день тобі — Веселим буде! А. Костецькии. Учитель: Від того, яким ви прокинетесь і як будете налаштовані на роботі, залежить не тільки настрій, а й плодотворність прожитого дня. Що зробив я за сьогоднішній день? Чи можна назвати його результативним? Чи принесла моя праця користь комусь із людей? Чи мої досягнення тільки “мої”, а може “наші”? ось такі питання повинні ставити перед собою ввечері кожного прожитого дня. II. Повідомлення теми й завдань заняття. - Тому сьогодні у нас піде розмова про “моє” і “наше”. III. Засвоєння нових знань. Учитель: - Діти, погляньте навколо себе. Що з позначеного можна назвати “моє”? (Діти відповідають). - А що – “наше”? (Діти відповідають). - Чому? (Діти пояснюють). - Скільки і якої було вкладено людської сили, праці й натхнення у дані речі? (Діти розказують, наводять приклади про своїх батьків, про їх роботу, про продукцію, що виходить з-під рук їхніх батьків). Учень: НА ФЕРМІ На ферму бігаю до мами, На фермі хороше мені. Корови з гострими рогами, Та зовсім-зовсім не страшні. По-дружньому киває Лиска, Мов каже: «Ну, сміливіш, ну». Ось підійду я близько-близько, Автодоїлку увімкну. І молоко з веселим дзвоном В бідон порожній потече. Хто буде пить з мого бідона, Той скаже: — Смачно! Дайте ще! Учениця: ЩО НАЙКРАЩЕ? Не вгадать тобі нізащо, котра з іграшок найкраща! — Знаю! — Трактор заводний! — Зовсім ні. — Ну, тоді це — пароплав! — Не вгадав — Зрозуміло: це — літак! — Знов не так. — Електрична залізниця! — Помилився. — Добре, відповідь я дам: та, яку зробив ти сам! Учень і учениця: ЯСЕНИ Біля школи восени Ми садили ясени — Деревця маленькі, Прутики тоненькі. У гніздечка, мов пташат, Лаштували рівно в ряд. Пальці, наче гребінці, їм чесали корінці. Щоб усі приймались тут, Я у ямки сипав фунт. Працював лопатою З Олею кирпатою. Як дерева стали в ряд — Слово мовив старший брат: — Почекаєм до весни, Хай зростають ясени — Понад школу, над хати, Ми їх будем берегти, Будем доглядати, Щедро поливати. А м'яча з зелених зон Поженем на стадіон. Учитель: - Чи варто берегти все те, що навколо нас? - Можливо, тільки свої речі і результати своєї праці треба берегти? Учні: (Роблять висновок, що берегти треба всі речі, бо вони – результат праці багатьох людей. Але ось з’являється учень-сорвиголова).
Учень: ЛІНЬ Що робити? лінь шепоче: Наче тінь, — Та навіщо це приросла до мене тобі?! лінь! Як тут Я хотів уроки вчити — виберешся з ліжка? адже в мене Що зробив я? стільки справ! Знову влігся... А вона шепоче: Ну а вчора — — Вітю, навіть взяв би краще — соромно згадать! — та поспав... класні збори Суперечок не терплю! довелося прогулять. Що поробиш? Ні, я спершу Ліг — та сплю... йшов туди Вранці радісно й охоче. протираю очі: Раптом чую: ех, зарядочку б зробить! — Не ходи-и-и...— Раптом чую— клята лінь шепоче! Як боротись — невідомо. Здався я, пішов додому... Став сумним я і товстим — тільки й справ, що сплю чи їм, не життя — а горе! Навіть з хлопців хтось гукне у футбол пограть мене — лінь одразу ж поруч! І від ранку та й до ночі щось шепоче та шепоче... Ех, коли б не вуха — хто б її послухав! Учень: - Чи може лінива людина створити щось своїми руками? (Діти відповідають). - А серед нас є такі? Учень: На носі чорнило, на шапці чорнило — Немов їх чорнильним дощем покропило. На кожній долоні написано «Юра». Скажіть, вам не стрівся такий замазура? Біжить, підкидає він сумку з книжками, А сумкою бився оце з хлопчаками, Та тільки устиг замахнутись щосили — Під ноги хлоп'ятам книжки полетіли, Всіма сторінками сплеснули від ляку: — Ой, хто угамує цього розбишаку? ... А в зошиті в нього — мов курка блукала, Ще й лапками кожну сторінку торкала. І що там таке — не вчитаєш нічого. : Скажіть — ви не бачили хлопця такого? Чи, може, когось, хто у вас на прикметі, Ви зараз у цім упізнали портреті? Коли він вам справді знайомий в лице — Ми просимо нам написати про це. Учень: - Давайте допоможемо Юркові і всім тим, хто не любить трудитися. А для цього нам треба пригадати приказки і прислів’я про труд. (Діти відповідають). Учень: - Не кажи – не вмію, а кажи – навчусь; - Чого Івась не навчиться, того й іван не буде знати; - Треба нахилитися, щоб з криниці води напитися; - Маленька праця краща за велике безділля. (Далі розігрується сценка “Чому скаржились книжечки?”. Також розбираються ситуації, кому шкодять ті, хто ламає телефони-автомати, псує сидіння автобусів, затоптує квіти на газонах тощо). Ліг спати Сашко. Крізь вікно місяць на нього дивиться, усміхається, лагідний сон навіває. І задрімав Сашко... Раптом чує — хтось шепоче в кутку, де поличка його для книг та іграшок. «Хто там шепоче? Адже тато й мама в другій кімнаті». Сашко не лякливий був. Підвівся з ліжка. Шепіт притих на мить, а потім почулася тиха розмова. — Ох-ох! — зітхнула одна книжечка.— Тяжко-важко жити нам у цього нечепури. Негарний він хлопчик. Погляньте на мене: була я недавно чистенька, гарненька, любо подивитися. А тепер сама себе соромлюся. Листочки мої олівцем помальовані, пом'яті, краї позагиналися, всюди плями. — А на мене він учора хліб з маслом поклав! — обізвалася друга.— Тепер листочки аж світитися наскрізь стали. — А в мене він листочка на кораблика вирвав! — А на мене сів і зім'яв, поламав! — А на мене черевиком брудним наступив! Бачите — так і залишив слід. — А знаєте, що ми зараз зробимо, сестрички-книжечки? — зашепотіла таємниче одна, в якої був одірваний початок і кінець, так що тепер ніхто не знав, як вона і зветься.— Давайте покараємо його... — Як покараємо? — перепитали всі. — А так,— кивнула листочками книжка.— Обмажемо йому обличчя повидлом і маслом, вискубемо чуба, потім кинемо на підлогу... — А самі втечемо од нього до кращих діток! — загукала друга книжка. А потім скомандувала: — Ходімо, сестрички! Всі книжечки враз підвелися і кинулися до Сашка. Хлопчик звів над головою руки, замахав ними й закричав: ........— Мамо, мамо! Рятуйте! — Що сниться тобі, синку? — спитала мати. Сашко прокинувся, розплющив очі. — Мені, мені... Снилося... А де мої книжечки, мамо? — Он там, на підлозі валяються,— кивнула головою мати. Сашко схопився з ліжка. Понівечені книжечки лежали на підлозі й з докором дивилися на нього. Він обережно підняв їх, погладив і акуратно поклав на поличку. Учень: Якщо бережеш речі, значить, бережеш працю людей, дякуєш їм, своїй державі за турботу. IV. Малюнки-завдання допоможуть учням конкретизувати поняття “бережливий”, визначити в класі бережливих, організувати виставку їхніх зошитів, книжок, придумати для них нагороду. V. Д/з.
Підготувати розповідь на тему “Він – бережливий”. Розробка уроку: "Про “моє” і “наше”".
-
|