Головна\Документи\Для вчителя української мови та літератури При використанні матеріалів цього сайту - АКТИВНЕ ГІПЕРПОСИЛАННЯ та розміщення банеру -ОБОВ'ЯЗКОВЕ!!!
Урок з української мови №10 Тема: "Словосполучення"Розробку урока прислала: Тимофєєва Ірина Миколаївна(вчитель 1 категорії), вчитель української мови та літературиМакеївської загальноосвітньої школиім. маршала Сєргєєва №22 Мета: ознайомити учнів з поняттям про словосполучення; навчити їх виділяти словосполучення серед інших поєднань слів; виховувати в школярів увагу; прищеплювати любов до мови. Тип уроку: формування нових знань, умінь і навичок.
Обладнання: підручник, таблиці, картки. Словосполучення – це я, А синтаксис – сім’я моя! З двох й більше слів складаюся І з словом все змагаюся. ХІД УРОКУ I.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ. II.ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ ІІI. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ ІV. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ 1.Пояснення вчителя. Синтаксис (грецьк. зв'язок, побудова, з'єднання) — розділ мовознавства, який вивчає словосполучення та речення. Пунктуація (лат. пунктум — крапка) — розділ мовознавства, який вивчає правила вживання розділових знаків. (Учні роблять записи в зошитах.) У синтаксисі української та російської мов дуже багато подібного. Однакові типи зв'язку слів і порядок слів у речені, структура простих і складних речень, правила вживання розділових знаків. 2. Пояснення нового матеріалу. (Використовується таблиця підручника, с. 31.) 3. Слово вчителя. Словосполучення — це два (чи більше) слів, пов'язанихм між собою граматично або за змістом, одне з яких головне, а інші — залежні. Зв'язок у словосполученні підрядний. Словосполучення відрізняється від слова тим, що точніше, конкретніше називає предмети, дію, чи ознаку. - Як ви розумієте епіграф до нашого уроку? (можливі відповіді дітей: словосполучення складається з двох або більше слів; розділ науки про мову, який вивчає словосполучення, - це синтаксис; словосполучення несе в собі більше інформації, ніж слово). 4. Робота за підручником.
Вправа 73 (II ч.). Завдання: виписати словосполучення, визначити головне слово, поставити запитання до залежного. 5. Робота біля дошки і в зошитах. Завдання: утворити з поданих слів словосполучення, визначити головні й залежні слова. {Батьківський) земля; не знати {втома); прочитати в {підручник); на {шкільна) парті; під (розкішна) вербою; не побачити {помилка); (цікавий) книга; турбуватись про (батьки). 6. Пояснення вчителя. Не є словосполученнями: а) підмет і присудок: птахи полетіли; б) іменник (займенник) з прийменником: у книзі; в) однорідні члени речення: дерева й кущі. 7. Робота за підручником. Вправа 75 (усно). 8. Творча робота. Завдання: скласти з поданих слів прислів'я. Визначити в кожному реченні словосполучення. Грому, від, не, і, воді, в, сховаєшся. Найменша, і, зрадить, вогонь, іскорка, найбільший.Малих, море, з, крапель, робиться., (Взаємоперевірка творчих робіт учнями). 9. Слово вчителя. В залежності від того, якою частиною мови є головне слово, словосполучення поділяються на п'ять типів: іменникові, дієслівні, прикметникові, прислівникові, займенникові. 10.Робота за підручником. Вправа 77 (письмово). V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ Робота в групах. Завдання: скласти речення з поданими словосполучен¬нями, якщо можливо, об'єднати їх за змістом (Додаток № 1).
VI. ОЦІНЮВАННЯ ЗНАНЬ УЧНІВ VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Підручник, § 9, знайти в казці І.Я.Франка «Фарбований лис» і записати в зошит 5 іменних і 5 дієслівних словосполучень та розібрати їх. Урок з української мови №10 Тема: "Словосполучення"Опубліковано 20.11.2010 р.
-
|