Головна\Документи\Для вчителя української мови та літератури При використанні матеріалів цього сайту - АКТИВНЕ ГІПЕРПОСИЛАННЯ та розміщення банеру -ОБОВ'ЯЗКОВЕ!!!
Конспект уроку з української мови в 6 класі по темі: "Незмінювані іменники"Урок розробила та надіслала: Єліна Олена Іванівна, учитель української мови та літератури Макіївської загальноосвітньої школи № 62 Українська мова 6 клас
Тема. Незмінювані іменники Мета: поглибити знання учнів про незмінювані іменники, навчити визначати в них рід, розвивати вміння вживати незмінювані іменники у зв'язному мовленні, розвивати творче мислення, виховувати бажання збагачувати свій лексикон. Тип уроку: комбінований Обладнання: підручник, дидактичний матеріал Хід уроку І Актуалізація опорних знань учнів 1. Лінгвістичний двобій ( Двоє учнів по черзі ставлять, підготовлені вдома питання) - - Яка частина мови називається іменником?
- - За чим змінюється іменник?
- - Як визначити рід іменника?
- - Які іменники належать до власних назв?
- - Як пишуться власні назви?
- - До якого роду належать назви осіб за професією чи посадою?
- - У якому роді вживаються при таких іменниках означення-прикметники?
- - Які іменники належать до спільного роду?
2. Дібрати до іменників прикметники і поставити утворені словосполучення у давальному відмінку. Зразок: професор Корчагіна - відомому професору Корчагіній (Д. в) Директор Олена Михайлівна Пасічникова, секретар Ольга Шевченко, касир Віра Павлова, лікар Василь Головенко.-У чому переконались ми, виконавши це завдання? ( Прикметники при іменниках на позначення осіб за професією чи посадою ставляться тільки у формі чоловічого роду) 3. Перекласти українською мовою, у дужках вказати рід Зразок: песчаная насыпь ( ж. р ) - піщаний насип ( ч. р ). Широкая степь, памятная запись, осенняя ярмарка, высокий тополь, новый филиал. (Зіставте рід іменників і зробіть висновок)ІІ Мотивація навчальної діяльності учнів -А зараз, діти, послухайте, що трапилось одного разу з вашим однолітком Миколкою. В останній день тижня учителька Марія Іванівна порадила дітям відвідати зоопарк і про своє враження написати твір.Настав понеділок. Миколка з нетерпінням чекав уроку, щоб прочитати свій твір. Діти уважно слухали хлопця.Твір МиколкиЗоопарк. Яке це диво! Я так давно мріяв про зустріч із різними звірятками. Нарешті моя мрія здійснилась.У неділю ми з татом поїхали до зоопарку. Спочатку автобус мчав нас шосем, а потім ми їхали метром. І ось довгождана зустріч. Перш за все ми побачили велике шимпанзе. Воно, здавалось, байдуже дивилось на нас, а коли я пригостив його смачним ескімом, то зразу зраділо і кумедно бігало по вольєру. Чубата какаду вражала своїми строкатими барвами. А якою чудовою була маленька колібра. Потім нашу увагу привернула незграбна кенгуру. Зачарований я був і рожевим фламінгом.Стомлені, але щасливі ми повернулись додому, розповідали мамі про цікавих звірів, а вона пригощала нас смачною какавою.-Діти сміялись разом з Марією Іванівною, а Миколка нічого не розумів: він же так старався. Учитель. -Чому ж сміялись діти? -Тому що Миколка не знає, що є незмінювані іменники. ІІІ Повідомлення теми, мети і завдань уроку
ІV Усвідомлення нового матеріалу практично 1.Робота в парах ( учні читають правила на с. 31-32, аналізують, ставлячи один одному питання і наводячи приклади) 2.Евристична бесіда -Які ж іменники належать до незмінюваних? -До якого роду належать незмінювані іменники назви неістот? -Назви людей? -Назви тварин і птахів? Учитель. А зараз повертаємось до Миколчиного твору (він записаний на дошці або спроектований). Які іменники вжито неправильно? -Як потрібно сказати? Поясніть лексичне значення слів. Записати до зошитів ці іменники в правильній формі. 3.Робота з підручником. Вправа 78 (Списати, додаючи пропущені закінчення і розкриваючи дужки. Визначити рід виділених слів). 4.Робота біля дошки. Замість крапок ввести слово таксі і визначити його відмінок у кожному з речень. Таксі - найкращий вид міського транспорту.... довелось чекати недовго. Біля стоянки ... утворилась черга. У ... було тепло та затишно.Висновок: відмінок незмінюваних іменників визначається за контекстом. V Закріплення нового матеріалу 1. Замінити словосполучення незмінюваним іменником. Автомобільна дорога ( шосе ), стоянка паровозів ( депо ), поїздка за кордон ( турне ), теплий шарф ( кашне ), маленький гаманець ( портмоне ), швейна майстерня ( ательє ) .2. Творча робота "У кафе" Складаємо асоціативний кущ. Створюємо матрицю - добираємо до цих іменників прикметники. Наприклад. - Меню - багате, бідне, обмежене.
- Ситро - свіже, солодке, газоване.
- Какао - смачне, гаряче, солодке.
- Рагу - овочеве, м ясне, свіже.
- Пюре - рідке, густе, гаряче, смачне.
- Олів є - запашне, дороге.
Диференційоване завдання: учням І - ІІ рівнів скласти речення, ІІІ - ІV рівнів - написати твір-мініатюру, використовуючи подані словосполучення. VІ Підсумки уроку - -Що сподобалось на уроці?
- -Що нового дізнались?
- -Де можна знайти лексичне значення незнайомого слова?
- -Якими вміннями і навичками оволоділи?
VІІ Оцінювання знань, коментування оцінок.
VІІІ Домашнє завдання - Усно розповідати про незмінювані іменники.
- Вправа 80; або скласти казку про незмінювані іменники.
Конспект уроку з української мови в 6 класі по темі: "Незмінювані іменники"Опубліковано 05.04.2009 р.
-
|