Головна\Документи\Для вчителя української мови та літератури При використанні матеріалів цього сайту - АКТИВНЕ ГІПЕРПОСИЛАННЯ та розміщення банеру -ОБОВ'ЯЗКОВЕ!!!
Відкритий урок з української літератури в 11 класі за темою "Філософський смисл новели Олеся Гончара "За мить щастя"Матеріали надіслала Кузовкіна Ліна Іванівна вчитель української мови та літературив ЗОШ № 94 м. Запоріжжя Мета: - охарактеризувати образ Сашка Діденка - героя новели, зясувати філософський підтекст твору;
- формувати вміння робити оцінне судження, розвивати вміння критично мислити;
- виховувати толерантність, повагу до людської гідності, патріотизм.
Хід уроку І. Організаційний момент. На минулому уроці залишилась нерозв'язаною проблема: "Чи вартий престиж держави життя однієї конкретної людини?"(записане на дошці) Мотивація: - -Чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
- -Яким чином ви сподіваєтесь реалізувати свої очікування?
Сьогодні ми будемо розмірковувати над філософським смислом твору. Запишіть тему. Протягом уроку ви працюєте в зошитах самостійно, робите нотатки, які допоможуть вам під час підготовки до написання твору. Я також шукала відповідь на поставлене питання, і , думаю, мені вдалося вирішити його для себе. А знайшла відповідь у словах О.Гончара: "Все, власне, так просто - варто тільки усвідомити, що живеш один раз, що життя - це той рейс, який не повторюється, і що його треба провести достойно". Ми з вами співпрацюємо, тому прошу допомогти мені визначитись остаточно, тобто підтримати або спростувати. ІІ. Актуалізація опорних знань. А в цьому нам допоможе оцінка вчинків героя новели "За мить щастя" Сашка Діденка. Зверніть увагу, що О.Гончар писав про Людину з позитивними і негативними якостями, а вміння оцінювати літературного героя допоможе вам у житті оцінити живих, реальних людей, починаючи з себе. 1.Перелічіть вчинки Сашка: -був героєм-переможцем на війні, -зробив вибір на користь свого кохання, -вбив людину, -поніс покарання. 2.Які почуття викликали у вас ці вчинки героя? (Захоплення, осуд, обурення, схвалення,…) ІІІ. Формування компетенцій. 1.Робота в групах. На попередньому уроці кожен з вас зайняв позицію, яка найбільше припала до душі і, спираючись на неї, самостійна спробував оцінити вчинки героя твору. (Оголошення позицій). І група - Батьківщина (політичний аспект), ІІ група - він сам (психологічний аспект), ІІІ група - товариші (морально-етичний аспект), ІVгрупа - жителі "виноградного містечка" (морально-етичний аспект). Завдання: Людина складається з вчинків, тому зараз я пропоную вам дати категоричну оцінку вчинкам героя в чорному і білому кольорах і коротко пояснити її, спираючись на текст. Розумію, що кожен з вас має власну думку, тому зараз кожна група має час для обговорення і остаточного визначення.
2.Обговорення. Зверніть увагу, на дошці - обрис людини (це Сашко). А у вас на столах чорні і білі кружечки. 4 вчинки - 4 кружечки з'явиться в обрисі. Називаєте вчинок, передаєте кружечок, аргументуєте. (Паралельно заповнюється "дерево проблем".) (Див. додаток 1.) 3.Висновок. Людину змальовують вчинки. Кожен, спираючись на свій вибір, а їх може бути три: 1) шляхом найменшого спротиву, 2) з незначними ускладненнями, 3) шляхом найбільшого спротиву накопичує чорній білі вчинки, і коли приходить мить розплати - нагорода пропорційна. Наскільки ця думка перегукується із словами Гончара? ІV. Застосування набутих знань. 1.Визначіть в словах О.Гончара ключові поняття ("один раз", "не повторюється", "достойно"). 2.А тепер, спираючись на ці поняття, висловіть власну оцінку вчинкам Сашка. 3.Підсумок. -"Жизнь - это миг между прошлым и будущим, И этот миг называется ЖИЗНЬ…". А "все, власне, так просто - варто тільки усвідомити, що живеш один раз, що життя - це той рейс, який не повторюється, і що його треба провести достойно". -Скажіть, чи здійснилися ваші сподівання? Наскільки: повністю, частково, не справдились. V. Оцінювання. VІ. Дозвольте зазначити, що Олесь Гончар - письменник планетарного світогляду, який створив свій власний світ, світ щедрий, багатогранний, поліфонічний. Тому в його творах, розглядаючи одну проблему, стикаєшся з іншою, як ви могли переконатися на уроці. VІІ. Домашнє завдання. 1. І все-таки, "що мусило статися"? Свій варіант розвитку подій ви дасте вдома. А також 2. У вас є можливість здійснити "чудо". Ви можете виправити вчинки Сашка Діденка, з якими не згодні і змінити, таким чином, їх наслідки. Додаток 1 "Дерево проблем" "Все, власне, так просто - варто тільки усвідомити, що живеш один раз, що життя - це той рейс, який не повторюється, і що його треба провести достойно" | "заплямував" (Політичний аспект: переможців не судять, а його засудили; міра покарання - щоб іншим не хотілося; страта перед усіма; країна могла врятувати, але…; Москва - Батьківщина; підставив товаришів) | Кожен сам обирає свою долю (Психологічний аспект: любов - це життя; війна, смерть скінчилися, бажання кохати; вбивство в ім'я життя; проблема вибору; хміль похмілля, але "я її люблю", "якщо треба, то треба") | "Нагорода за все" (Морально-етичний аспект: ми такі ж, як і він; мільйони пострілів в людину + один постріл; "орден вічного щастя") | "Почуття несамовитої правоти" (Морально-етичний аспект: "Omnia vincit amor" - "Любов перемагає все"; протест проти чужого втручання вжиття; Афганістан, Ірак)
| "Один раз", "не повторюється", "достойно" (Бережіть свою людську гідність) Відкритий урок з української літератури в 11 класіза темою "Філософський смисл новели Олеся Гончара "За мить щастя"
-
|