www.uroki.net - сценарії шкільних свят, поурочні, тематичні, календарні плани, розробки відкритих уроків, класних годин, конспекти, лекції для вчителів інформатики, фізики, біології, географії, для директора та завуча школи, для психолога, класного керівника, музика, пісні, караоке для проведення Випускного вечору, Останнього, Першого дзвінку, 1 Вересня, Нового року.

Головна\Документи\Для вчителя початкових класів

При використанні матеріалів цього сайту - АКТИВНЕ ГІПЕРПОСИЛАННЯ та розміщення банеру -ОБОВ'ЯЗКОВЕ!!!

Дослідницький проект для початкових класів на тему: "Значення води, її охорона і економне використання"

Дослідницький проект для початковіих классів підготувала:
Слоквіна Олена Анатоліївна, вчитель початкових класів,
Шахтарська ЗОШ 2-го ступеню Шахтарської міської ради Донецької області,
email: el.slokvina@mail.ru

Тема проекту. Значення води, її охорона й економне використання

Мета проекту: формувати уявлення учнів про цінність та значення води у житті людини, про шляхи її забруднення та способи охорони від забруднень, про участь школярів в охороні та збереженні води; вчити робити висновки, узагальнення, доводити власну думку; набувати досвіду роботи на комп'ютері в програмах Word, Ехсеl та РоwегРоіпt; розвивати вміння висувати проблему, шукати шляхи її розв'язання; проводити досліди, спостереження та обробляти одержані результати; вчити дітей працювати самостійно, в групах; виховувати прагнення берегти природу, зокрема воду.

Тривалість: 2 тижні.

ХІД РОБОТИ НАД ПРОЕКТОМ

І. Попередня робота.

На попередніх уроках природознавства слід закріпити знання учнів про значення води, її властивості та три стани, сформувати уявлення про кругообіг води в природі, навчити робити розчини.

П. Підготовчий етап.

 1. Розробка плану проекту.
 2. Розподіл дітей на групи, враховуючи їхні інтереси та захоплення.
 3. Ознайомлення з темою колективної роботи.
 4. Проведення інструктажів.

III.Планування роботи.

 1. Ознайомлення з метою та завданнями для групової роботи.
 2. Визначення шляхів виконання завдань, пошуку інформації.
 3. Розподіл обов'язків між членами груп.

IV.Дослідницький етап.

Самостійна робота учасників проекту над індивідуальними та груповими дослідженнями.

1 група. Проведення досліду «Що може статися з живою істотою, коли її середовище забруднене або змінене на гірше». (Екологи)

Діти відрізали чотири листочки герані з однієї рослини і поставили кожен в окрему склянку з водою. Потім забруднили воду в трьох склянках.

До першої налили дві столові ложки оцту. Підписали: «Кислота». До другої поклали дві столові ложки солі. На цій склянці написали слово «Сіль». Налили дві столові ложки олії до третьої склянки, написали на ній «Олія». В четвертій склянці воду залишили чистою. Усі чотири склянки поставили на підвіконня. Спостерігали за листочками протягом тижня. Найкращий вигляд мав листочок, який стояв у склянці з чистою водою. Учні зробили висновок: якщо середовище, де існують живі істоти, забруднене, вони поступово гинуть.

2 група. Проведення досліду «Економія води». («Партія зелених»)

Діти виконували дослід за такою схемою.

Перший день.

Закрий стік у раковині. Пусти воду, як це ти завжди робиш. Виміряй і запиши, скільки води ти використав для:

1.Чищення зубів.

2.Миття рук та обличчя.

Загальна кількість води, використаної першого дня .

Другий день.

Спробуй зекономити: використай менше води для 1 та 2, але залишайся таким же чистим.

1.Чищення зубів.

2.Миття рук та обличчя.

Загальна кількість води, використаної другого дня.

Результати.

Вода, використана першого дня.

Вода, використана другого дня.

Загальна кількість зекономленої води _.

Отже, члени дослідницької групи вимірювали використання води два дні. Загальна кількість використаної води учасниками групи першого дня становила … склянки — … л. Другого дня, коли спробували зекономити — використати менше води для чищення зубів, миття рук та обличчя — витратили … склянок — … л. Підрахували, що щодня вранці діти економили … склянки води, це … л, і залишалися водночас чистими. Учні зробили висновок, що один із способів зберегти воду чистою — залишити її в землі, не використовуючи зайвої.

Фотографування учнів за роботою.

3 група. Дізнатись про стан та охорону води в нашій місцевості. (Дослідники)

4 група. Дібрати цікаві факти про воду.(Науковці)

Створення творчих робіт учнів за темами «Значення води в житті людини» та «Планета Земля без води».

V.Узагальнюючий етап.

Обговорення отриманих даних у групах. Оформлення творчого звіту у вигляді виступу, презентації, буклету.

VI.Захист проекту.

Захист проводиться на уроці «Я і Україна. Природознавство» за темою «Значення води, її охорона й економне використання».

Працюючи над проектом, діти створили презентацію та буклет з правилами, за якими повинні жити самі і спонукати до цього інших.

Оцінювання результатів роботи над проектом в цілому, наскільки вдалим він був. Висновки.

Урок-презентація проекту

Мета проекту: формувати уявлення про значення води в природі, про цінність її для людини, про шляхи забруднення і способи охорони від забруднення, про участь дітей в охороні та збереженні води; формувати вміння висловлювати оцінні судження; удосконалювати вміння працювати в групах, спостерігати, порівнювати, робити висновки, бачити зміни в природі та вміти їх пояснювати; розвивати усне та писемне зв'язне мовлення; виховувати естетичне сприймання природи, екологічні почуття, прагнення зберегти природу, охороняти її, зокрема воду.

Освітні технології: проектна технологія, робота в групах, використання інформаційних та комунікаційних технологій.

Обладнання: виставка мінеральних вод України, глобус, виставка дитячих малюнків.

Оформлення дошки: карта областей України, тема уроку, таблиці з висловлюваннями видатних людей про воду, ілюстрації із зображенням планети Земля із космосу.

У групі: підручники, зошити, кольорові олівці, правила роботи в групі, картки для групової роботи, обладнання для проведення досліду з очищення води.

ХІД УРОКУ

І. Створення сприятливої атмосфери.

- Добрий день, діти. Діти! У народі кажуть: «Добрий гість – дому радість». Сподіваюсь, що ви, як і я, раді нашим гостям. Подаруйте їм посмішку, побажайте доброго дня. А зараз візьміться за руки і зігрійте своїм теплом тих, хто поруч з вами, посміхніться один одному, побажайте успіху. Я сподіваюсь, що гарний настрій у вас залишиться протягом всього уроку. А чи відповідає погода нашому настрою? Давайте перевіримо це, використовуючи метод «Мікрофон».

II.Робота за календарями спостережень.

Інтерактивний метод «Мікрофон».

—Дата...

—Пора року...

—Температура повітря...

—Стан неба...

—Опади...

—Вітер…

Погода теж сьогодні нас підтримує, адже у нас сьогодні дуже цікавий і незвичайний урок – захист проекту. У ньому приймають участь 4 групи – це науковці, екологи, дослідники та члени «Партії зелених». Кожна група обрала собі лідера і вже готова до роботи. (І хоча на вулиці холодно і похмуро, та у нашому класі тепло і затишно). Я сподіваюсь, що ми зможемо створити ситуацію успіху на уроці.

Вправа «Очікування».

- А що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?

 • Я очікую, що на уроці буде цікаво.
 • Я хочу дізнатися щось корисне та важливе.
 • Я очікую, що ми будемо працювати в групах.
 • Я сподіваюсь, що дізнаюсь більше про значення води та її охорону.
 • Я очікую, що будемо творчо працювати.

Учитель. А я, у свою чергу, сподіваюсь, що ви будете правильно, точно й красиво висловлювати свої думки, відстоювати свої точки зору, злагоджено працювати в групах, робити висновки. Які якості характеру для цього вам потрібні? (спостережливість, витривалість, наполегливість, віра в свої сили та можливості).

III.Актуалізація опорних знань.

Перевірка домашніх міркувань на тему «Чи можливе життя на Землі без води».

— На минулому уроці я запропонувала вам замислитися над тим, чи можливе життя на Землі без води. Хто бажає висловити свої міркування? (Я вважаю, що життя на Землі без води неможливе. Без води людина не проживе й 5-ти днів. Рослини і тварини також не можуть обійтися без води, бо вона входить до складу будь-якого живого організму. Причому становить більше половини його ваги. Втрата 1/10, навіть 1/5 частини води призводить до смерті більшості тварин і людей. Ще океани і моря дають нам кисень, яким ми дихаємо. Отже, все живе на Землі без води загине. Пересохнуть всі водойми і наша планета стане схожою на суцільну пустелю.)

IV.Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми уроку.

—Отже, без води життя на Землі неможливе. Кожна її крапля є дорогоцінним даром природи. Подивіться, ось так виглядає наша планета з космосу. Недарма її називають «блакитною».Бо майже три чверті її поверхні вкрито океанами і морями. Може, слід було б назвати її Океанією, адже і життя на нашій планеті близько 500 млн років тому зародилося у воді. Але хоч і багато води на нашій планеті, та є проблема з прісною водою. В Україні ця проблема вже виникла на Харківщині, Донбасі, в Криму. Отже, зробіть висновок: про що піде мова на цьому уроці? (Про охорону та збереження води). «Вода має бути чистою» — тема нашого уроку і проекту, над яким ми з вами працювали майже три тижні.

V.Робота за темою уроку.

—Чим же іще може зацікавити нас ця рідина дізнавалась група науковців нашого класу. Їм слово. Захист презентації «Вода знайома та загадкова».

Наша група намагалася знайти цікаві факти про воду. Ми прочитали багато матеріалу про цю рідину. Деякі факти нам вже були знайомі, а деякі нас дуже вразили і здивували. Зараз ми вам їх представимо в нашій презентації, яку ми назвали «Вода знайома і загадкова». Увага на екран.

 • Океан займає 71% поверхні Землі. Найбільша глибина сягає 6 тис. м. Кількість води в океані – 1300 млн куб. км.
 • Якщо нашу планету за розмірами порівняти з головою новонародженої дитини, то вся вода на Землі буде дорівнювати двом слізкам на її віях.
 • Якщо всю воду рівномірно розлити на поверхні планети, то вона вкриє її слоєм товщиною 3000 м.
 • За одну добу з поверхні Світового океану випаровується майже стільки ж води, скільки її знаходиться в руслах річок всього світу.
 • Сьогодні ми споживаємо ту саму воду, що й динозаври 150млн. років тому.
 • При спразі бізони відчувають воду за 5—7 км.
 • Американський тушканчик взагалі не п'є води — йому досить вологи із зерняток.
 • Медузи на 95—98 % складаються з води.
 • Рослини дещо витриваліші до нестачі води. Якось під час досліду кактус вагою 37 кг не поливали 6 років. За цей час він втратив 11 кг та залишився живим.
 • А щоб виростити 1 кг овочів, потрібно 2 т води.
 • Без води влітку верблюд може прожити 3 доби, а взимку — 8 діб.
 • Людині вода потрібна щодня. Разом з їжею ми щодоби споживаємо близько 3 л води. За все життя людина споживає в середньому 50—60 т води (дві цистерни).

Рефлексія. Молодці! Ви підготували дуже цікаві факти, які стосуються води. Ми ще раз переконалися, що вода має велике значення для всього живого на Землі.

Релаксаційна хвилинка

- Закрийте свої оченята, покладіть голови на парти і вслухайтесь в звуки, які ви зараз почуєте. Пофантазуйте, куди ми звами потрапили.

Учитель. Океан безмежний, іноді він видається нам настільки величезним, що завдати збитків йому неможливо. І люди бездумно забруднюють його, виловлюють надто багато риби і завдають шкоди численним морським істотам. Сьогодні океан потребує порятунку, і будь-хто, включаючи і нас з вами, може посильно сприяти цьому.

Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ».

Давайте пригадаємо, що ж забруднює воду. (Відходи промислових підприємств, погані очисні споруди, побутове сміття, стічні води, витік нафти під час видобутку на берегах та з суден, отрутохімікати і мінеральні добрива, які дощ змиває з полів).

Що ж може статися з живою істотою, коли її середовище забруднене або змінене на гірше, досліджували наші екологи. Зараз надамо їм слово.

Захист учнями проекту.

На екрані монітора комп 'ютера — презентація проекту.

- Наша група провела дослід з проблеми «Що може статися з живою істотою, коли її середовище забруднене або змінене на гірше».

Ми відрізали чотири листочки герані з однієї рослини і поставили кожен в окрему склянку з водою. Потім забруднили воду в трьох склянках.

До першої налили дві столові ложки оцту. Підписали: «Кислота». До другої поклали дві столові ложки солі. На цій склянці написали слово «Сіль». Налили дві столові ложки олії до третьої склянки, написали на ній «Олія». В четвертій склянці воду залишили чистою. Усі чотири склянки поставили на підвіконня. Спостерігали за листочками протягом тижня. Що з ними відбувалося пропонуємо подивитися і вам. (Показ презентації). Як ви помітили, найкращий вигляд мав листочок, який стояв у склянці з чистою водою.

Тижневе спостереження за станом чотирьох листочків з однієї рослини під час їх перебування в окремих склянках із забрудненою і чистою водою надало можливість нам зробити висновок: якщо середовище, де існують живі істоти, забруднене, вони поступово гинуть.

Ми склали пам'ятки-правила, за якими маємо жити самі і спонукати до цього інших. Не все з цих рішень можемо робити ми, третьокласники, але ми можемо насаджувати дерева, розчищати джерела, не засмічувати їх, економити воду.

Учні демонструють оформлені на комп 'ютері буклети.

Рефлексія. Ваші досліди переконали нас в тому, що чистота води має велике значення для життя. Про це говорили ще наші предки.

Робота з прислів'ями.

—Які народні прислів'я і приказки про воду збереглися до нашого часу?

 • Будь здоровий, як вода.
 • Глянь у воду на свою вроду.
 • Вода все сполоще, крім лихого слова.
 • Куди вода тече, там травиця росте.
 • Де вода, там і верба.
 • Тиха вода береги рве.
 • Вода камінь точить.
 • Вода пливе — час минає.
 • З малого джерела велика річка буває.
 • Не знаємо ціни водиці, доки не висохла криниця.
 • Не виливай каламутну воду, доки чистої не знайдеш.

Розповідь учителя.

Наші пращури були справжніми водопоклонниками. Вони обожнювали будь-які водойми — море, озеро, річку, джерело, криничку. А за чистоту та смак джерельну воду народ називав живою, тобто особливо цілющою. Люди вірили, що вона додавала сили, зцілювала рани, повертала до життя.

Давно теє було, ще коли люди, щоб вижити, змушені були полювати на птицю і звірів, яких у наших краях водилося нелічено. Одного разу трапилося на полюванні нещастя — випущена невмілою рукою стріла влучила одному з мисливців у груди під самісіньке серце. Поклали товариші вмираючого юнака на дно ями, щоб на прощання міг побачити рідне голубе небо... І тут раптом якась невидима сила наповнила тіло пораненого, зупинила кров і вгамувала біль. Юнак підвівся з землі і став придивлятися до того місця, де лежав. Там ґрунт був ледве вологим. І тоді він пішов по вологій землі вглиб яру і прийшов до невеликої печери. А далі став прямо руками чистити її дно, звільняючи від верхнього шару глини та мулу. Йому кинулись допомагати товариші, і скоро з-під їхніх рук весело вдарило джерело, задзюркотів струмочок по дну яру. Припав до нього спраглими вустами поранений.

І, о диво! Зарожевіли його щоки, розправилися плечі, до юнака повернулась життєва сила. Зрозуміли тоді мисливці, що джерело не просте, а цілюще, прочистили його гарно та й розповіли всім про свою дивну пригоду. І потяглися до джерельця люди. А вода його виявилася не тільки цілющою, а ще й молодість та силу повертала. Ідуть до джерела старі, а вертаються парубками. Називали те джерело «Молодильним», а нині воду з цього джерела називають Царичанською. Всьому світові відомі й інші цілющі українські води «Миргородська», «Дніпропетровська», «Трускавецька», «Нафтуся» та багато-багато інших. Ці води створила сама природа.

Демонстрування ілюстрацій із зображенням Царичанського заводу мінеральних вод.

Тяжким гріхом вважалося плюнути у воду чи її забруднити.

Розповідь учителя про те, як люди запобігають забрудненню води.

—У нашій країні робиться багато для того, щоб вода у водоймах була чистою. І Шахтарськ теж не є виключенням. Група дослідників дізналась, в якому саме стані знаходяться водні ресурси в нашому місті та які заходи проводяться для їх охорони. Їм слово.

Захист учнями проекту.

Рефлексія. Що ж, дивлячись на те, що в нашому місті проводиться велика кількість заходів з охорони водних ресурсів, все ж таки їх стан викликає занепокоєння. Ми прослухали поради дітей і, сподіваюсь, будемо виконувати їх.

- А зараз я пропоную вам відпочити під невеличку історію, яку я почула одного разу біля річки. Подумайте, якою була вода в тій річці.

Фізкультхвилинка

Рак прокинувся раненько,

Потягнувсь собі добренько,

Черевички взув гарненькі

І без мами, і без тата

Сам пішов кудись гуляти.

Мимо рибка пропливала.

Вона рака не впізнала.

Рак розсердився, роззувся

І додому повернувся.

(Вода була не забрудненою, бо жителі річки добре себе почували.)

— А чи можна очистити забруднену воду?

Виконання учнями дослідів з очищення води.

- Вода на Землі проходить через велику кількість фільтрів – земну кору, атмосферу, біосферу. Але людство весь час задавалось питанням, чи можна штучно очистити воду. Було винайдено безліч способів. Найпростіший для нас – пропустити воду через фільтр. Але ж не завжди при собі є такий прилад. Тому, спостерігаючи за природою, люди винайшли інші способи зробити воду чистою. Ось деякі з них:

 • російські землепрохідники в тундрі болотну воду очищали листям горобини. Якщо покласти їх у воду, то вже через 2 години запах та присмак болотної води зникали і бактерії повністю гинули;
 • також можуть очищати воду від різних забруднень та бактерій гілочка черемхи, кора вільхи;
 • біля криниць обов’язково садили дуб;
 • відомий спосіб очищення сріблом. Таку воду називають живою.
 • дуже корисною є тала та дощова вода;
 • при кипінні води гинуть шкідливі мікроорганізми;
 • в Німеччині дуже популярними є саморобні фільтри. Щоб їх виготовити, треба покласти на дно склянки з проробленими дірочками декілька шарів вати, піску та деревного вугілля. Проходячи через такий фільтр, вода звільняється від хлору, йоду, пестицидів, мікроорганізмів, зникає неприємний запах. Шари треба міняти лише 1-2 рази на рік, а коштують такі фільтри 10-15 євро.

Зараз ми з вами теж проведемо дослід з очищення води. Я знаю, що ви дуже любите малювати фарбами, використовуючи велику кількість води. Але ж її можна зекономити. Для цього нам знадобляться фарби, склянка з водою, пензлик, газетний папір, колба. (Дослід).

- Ще про один спосіб охорони води розкажуть нам члени «Партії зелених».

Захист учнями проекту.

На екрані монітора комп 'ютера — презентація проекту.

1-й учень. Води на Землі багато, але більшу її частину становить вода морів і океанів. А людям потрібна прісна вода. Її на Землі мало. На кожні 100 літрів води припадає лише 2 літри прісної. Та й цю воду спочатку треба добути. От і виходить, що з кожних 100 літрів води людині дістається лише півтори склянки. За прогнозами ЮНЕСКО ДО 2020 року 2/3 населення Землі будуть жити в умовах дефіциту води. Один із способів зберегти воду — залишити її в землі, не використовуючи зайвої. Працюючи над проектом, ми провели дослід «Економія води».

2-й учень. Члени нашої групи вимірювали використання води два дні. Першого дня закрили стік у раковині і пускали воду, як це робимо завжди. Виміряли, скільки води витратили вранці на чищення зубів, миття рук і обличчя. Загальна кількість використаної води учнями становила … л і … склянки.

3-й учень. Другого дня спробували зекономити: використати менше води для чищення зубів, миття рук і обличчя. Загальна кількість використаної води учнями становила … л і … склянки.

Підрахували, що щодня вранці ми економили … склянки води, це майже … л, і залишалися водночас чистими.

4-й учень. А ще можна економити воду під час прання, прибирання квартири, приготування їжі, миття посуду.

—А ще обов'язково не забувайте закривати крани. Якщо вода крапає з крана, то за 1 хвилину з нього витікає трохи більше, ніж пів літри води, а за місяць - 400 л води. А скільки ж літрів витече за рік? А якщо цих краплин буде 5, 10, 20 за хвилину? Результати обчислень вражаючі!

А ось наприкінці 19 століття ідеальною вважалася витрата 12,5 відер на 1 людину за добу, середня витрата – 40-50 літрів.

А вже наприкінці 20 століття добова потреба людини в питній воді за звичайних умов складала 111, 35 літри на добу.

Рефлексія. Ми щойно наочно переконалися в тому, що і ми можемо багато зробити для збереження води. Кожен з нас тепер буде економно використовувати воду у своїх цілях.

VІ. Узагальнення та систематизація знань.

- Щоб перевірити як ви усвідомили сьогоднішній матеріал, кожній групі пропоную виконати завдання.

Робота в групах за картками.

Група 1. Що з того, що зображено на малюнках, повинно бути в чистих водоймах? (Виготовити колаж «Підводний світ»)

Проаналізувати предмети, яких не повинно бути у чистих водоймах.

(- Майже все морське узбережжя всіяне пластиковим сміттям, колись викинутим у море і потім винесеним на сушу хвилями. У відкритому морі це сміття може поранити і навіть убити тварин, якщо вони його проковтнуть або застрягнуть у ньому. Метал і пластмаса руйнуються повільно і залишаються в океані на довгі роки.

- Внаслідок аварій танкерів нафта розтікається поморю й осідає на березі. Вона склеює пір’я птахів. Пернаті не можуть рухатися, гинуть від переохолодження або від отруєння, коли намагаються дзьобом очистити пір’я.

- Дуже часто стічні води скидають прямо в водойми, а це дуже небезпечно, оскільки вони містять хвороботворні мікроби, перероблені медикаменти, чистячі, мийні і дезинфікуючі засоби, здатні знищити все живе.

- Промислові підприємства скидають контейнери з хімічними відходами в море. Але з часом контейнери починають протікати, отруюючи воду.)

Група 2. На карті України блакитним олівцем намалювати струмочок. Показати, як він тече в річку, а річка впадає в море. Так і забруднена в одному місці вода може потрапити дуже далеко. Тоді вона зашкодить людям, які її використовують.

Група 3. Скласти «Пам’ятку природоохоронця».

Любий друже! Не обійди стороною кожну забуту людьми криничку, занедбане джерельце. Зроби так, щоб люди могли пити холодну водичку і дякувати кожній криничці, кожному джерельцю й добрим людським рукам, що зуміли зберегти незабутнє маленьке джерельце…

Група 4. Виконати тестові завдання.

1. Під час екскурсії ти натрапив на замулене джерело. Що ти зробиш?

а)нап'юся води і піду;

б)розчищу від мулу;

в)обкладу камінням;

г)знайду інше джерело.

2.На Землі багато води, але її треба економити. Чому?

а)у природі мало прісної води;

б)замулюються озера і болота;

в)вода замерзає;

г)вода випаровується.

3.Яких правил треба дотримуватися, щоб вода у водоймах була чистою?

а)не розчищати водойми;

б)не скидати сміття і відходи у водойми;

в)будувати очисні споруди;

г)висаджувати рослини на берегах водойм.

Рефлексія. Ви добре виконали поставлені завдання. Сподіваюсь, що кожен з вас у майбутньому обов’язково буде їх дотримуватись.

VI. Домашнє завдання.

А я, в свою чергу, пропоную вам повернутися до цієї проблеми у березні, бо 22 березня – Всесвітній день водних ресурсів, і підготувати до цього дня звіт про те, як ви бережете воду та як бережуть воду у ваших сім’ях.

- А до наступного уроку напишіть звертання до жителів нашої планети з проблеми збереження води.

VІІ. Підсумок уроку.

1. Підбиття підсумків. Оцінювання результатів уроку.

- Чи справдились ваші очікування від уроку?

- Я пропоную вам незакінчене речення. Висловлюючись по черзі, закінчіть його:

«На сьогоднішньому уроці для мене найбільш важливим відкриттям було…»

 • Хто задоволений своєю роботою на уроці?
 • Визначте, хто був сьогодні найактивнішим.
 • Яку б пораду ви дали дітям, які ще не досягли такої активності?

- А тепер давайте оцінимо свою роботу на уроці. У кожного учня листок оцінювання.

Моя оцінка за урок

Оцінка керівника групи

Оцінка вчителя

...

...

...

—Подякуйте один одному за допомогу, співпрацю.

— Кажуть люди: скільки криниць на землі, стільки зірок на небі. І якщо вам доводилося бачити, як падає небесниця, знайте — то десь замулилося джерело. Отже, щоб не згасали зірки, оберігайте живі криниці!

 • Океан займає 71% поверхні Землі. Найбільша глибина сягає 6 тис. м. Кількість води в океані – 1300 млн куб. км.
 • Якщо нашу планету за розмірами порівняти з головою новонародженої дитини, то вся вода на Землі буде дорівнювати двом слізкам на її повіках.
 • Якщо всю воду рівномірно розлити на поверхні планети, то вона вкриє її слоєм товщиною 3000 м.
 • За одну добу з поверхні Світового океану випаровується майже стільки ж води, скільки її знаходиться в руслах річок всього світу.
 • Сьогодні ми споживаємо ту саму воду, що й динозаври 150млн. років тому.
 • Людині вода потрібна щодня. Разом з їжею ми щодоби споживаємо близько 3 л води. За все життя людина споживає в середньому 50—60 т води (дві цистерни).
 • При спразі бізони відчувають воду за 5—7 км.
 • Без води влітку верблюд може прожити 3 доби, а взимку — 8 діб.
 • Американський тушканчик взагалі не п'є води — йому досить вологи із зерняток.
 • Медузи на 95—98 % складаються з води.
 • Рослини дещо витриваліші до нестачі води. Якось під час досліду кактус вагою 37 кг не поливали 6 років. За цей час він втратив 11 кг та залишився живим.
 • А щоб виростити 1 кг овочів, потрібно 2 т води.
 1. Наша група провела дослід з проблеми «Що може статися з живою істотою, коли її середовище забруднене або змінене на гірше». Ми відрізали чотири листочки герані з однієї рослини і поставили кожен в окрему склянку з водою. Потім забруднили воду в трьох склянках.
 2. До першої налили дві столові ложки оцту. Підписали: «Кислота». До другої поклали дві столові ложки солі. На цій склянці написали слово «Сіль». Налили дві столові ложки олії до третьої склянки, написали на ній «Олія». В четвертій склянці воду залишили чистою. Усі чотири склянки поставили на підвіконня. Спостерігали за листочками протягом тижня. Найкращий вигляд мав листочок, який стояв у склянці з чистою водою.
 3. Тижневе спостереження за станом чотирьох листочків з однієї рослини під час їх перебування в окремих склянках із забрудненою і чистою водою надало можливість нам зробити висновок: якщо середовище, де існують живі істоти, забруднене, вони поступово гинуть.
 4. Ми склали пам'ятки-правила, за якими маємо жити самі і спонукати до цього інших. Не все з цих рішень можемо робити ми, третьокласники, але ми можемо насаджувати дерева, розчищати джерела, не засмічувати їх, економити воду.
 • Будь здоровий, як вода.
 • Глянь у воду на свою вроду.
 • Вода все сполоще, крім лихого слова.
 • Куди вода тече, там травиця росте.
 • Де вода, там і верба.
 • Тиха вода береги рве.
 • Вода камінь точить.
 • Вода пливе — час минає.
 • 3 малого джерела велика річка буває.
 • Не знаємо ціни водиці, доки не висохла криниця.
 • Не виливай каламутну воду, доки чистої не знайдеш.

1-й учень. Води на Землі багато, але більшу її частину становить вода морів і океанів. А людям потрібна прісна вода. Її на Землі мало. На кожні 100 літрів води припадає лише 2 літри прісної. Та й цю воду спочатку треба добути. От і виходить, що з кожних 100 літрів води людині дістається лише півтори склянки. За прогнозами ЮНЕСКО ДО 2020 року 2/3 населення Землі будуть жити в умовах дефіциту води. Один із способів зберегти воду — залишити її в землі, не використовуючи зайвої. Працюючи над проектом, ми провели дослід «Економія води».

2-й учень. Члени нашої групи вимірювали використання води два дні. Першого дня закрили стік у раковині і пускали воду, як це робимо завжди. Виміряли, скільки води витратили вранці на чищення зубів, миття рук і обличчя. Загальна кількість використаної води учнями становила … л і … склянки.

3-й учень. Другого дня спробували зекономити: використати менше води для чищення зубів, миття рук і обличчя. Загальна кількість використаної води учнями становила … л і … склянки.

Підрахували, що щодня вранці ми економили … склянки води, це майже … л, і залишалися водночас чистими.

4-й учень. А ще можна економити воду під час прання, прибирання квартири, приготування їжі, миття посуду.

—Не забувайте закривати крани. Якщо вода постійно крапає з крана, то за 1 хвилину з нього витікає трохи більше, ніж пів літра води, а за місяць - 400 л води. А скільки ж літрів витече за рік? А якщо цих краплин буде 5, 10, 20 за хвилину? Результати обчислень вражаючі!

А ось наприкінці 19 століття ідеальною вважалася витрата 12,5 відер однією людиною за добу, середня витрата – 40-50 літрів.

А вже наприкінці 20 століття добова потреба людини в питній воді за звичайних умов складала 111, 35 літри на добу.

(- Майже все морське узбережжя всіяне пластиковим сміттям, колись викинутим у море і потім винесеним на сушу хвилями. У відкритому морі це сміття може поранити і навіть убити тварин, якщо вони його проковтнуть або застрягнуть у ньому. Метал і пластмаса руйнуються повільно і залишаються в океані на довгі роки.

- Внаслідок аварій танкерів нафта розтікається поморю й осідає на березі. Вона склеює пір’я птахів. Пернаті не можуть рухатися, гинуть від переохолодження або від отруєння, коли намагаються дзьобом очистити пір’я.

- Дуже часто стічні води скидають прямо в водойми, а це дуже небезпечно, оскільки вони містять хвороботворні мікроби, перероблені медикаменти, чистячі, мийні і дезинфікуючі засоби, здатні знищити все живе.

- Промислові підприємства скидають контейнери з хімічними відходами в море. Але з часом контейнери починають протікати, отруюючи воду.)

Що з того, що зображено на малюнках, повинно бути в чистих водоймах? (Виготовити колаж «Підводний світ»)

Проаналізувати предмети, яких не повинно бути у чистих водоймах.

Виконати тестові завдання.

1. Під час екскурсії ти натрапив на замулене джерело. Що ти зробиш?

 1. нап'юся води і піду;
 2. розчищу від мулу;
 3. обкладу камінням;
 4. знайду інше джерело.

2.На Землі багато води, але її треба економити. Чому?

 1. у природі мало прісної води;
 2. замулюються озера і болота;
 3. вода замерзає;
 4. вода випаровується.

3.Яких правил треба дотримуватися, щоб вода у водоймах була чистою?

 1. не розчищати водойми;
 2. не скидати сміття і відходи у водойми;
 3. будувати очисні споруди;
 4. висаджувати рослини на берегах водойм.

На карті України блакитним олівцем намалювати струмочок. Показати, як він тече в річку, а річка впадає в море. Розповісти за малюнком, як таким способом забруднена в одному місці вода може потрапити дуже далеко.

Скласти «Пам’ятку природоохоронця»

Дослідницький проект для початкових класів на тему: "Значення води, її охорона і економне використання"

Опубліковано 25.01.2013 р.

Top.Mail.Ru Rambler's Top100
Деякі файли (розробки уроків, сценарії, поурочні плани) та інформація, які знаходяться на цьому сайті, були знайдені в мережі Інтернет, як вільно росповсюджуємі, надіслані користувачами сайту або знайдені у альтернативних джерелах, також використані власні матеріали. Автор сайту не претендує на авторство всіх матеріалів. Якщо Ви є правовласником сценарію, розробки урока, класної години або іншої інформації і спосіб розміщення її не відповідає дійсності, прохання негайно повідомити, з метою усунення правопорушення на адресу: Контактна адреса для зв'язку з автором сайту. Карта сайта - www.uroki.net При використанні матеріалів сайту - розміщення банеру та активного гіперпосилання -ОБОВ'ЯЗКОВЕ!!!