www.uroki.net - cценарии школьных праздников, поурочные тематические календарные планы разработки открытых уроков классных часов конспекты лекций по информатике математике физике химии биологии географии для директора и завуча для психолога для классного руководителя музыка песни караоке для проведения Выпускного вечера Последнего Первого звонка 1 сентября Нового года

Главная\Документы\Для учителя начальных классов

При использовании материалов этого сайта - АКТИВНАЯ ССЫЛКА и размещение баннера -ОБЯЗАТЕЛЬНО!!!

Розробка уроку в початкових класах по темі: "Казки"

Матеріали прислала: Людмила,
студентка Киевского педагогического университета
им. Б. Д. Гринченка

Мета. Читання:

  • підтримувати інтерес дітей до казок;
  • розвивати спостережливість, увагу, активізувати читацьку пам'ять;
  • закріплювати вміння розрізняти народну та авторську казку; формувати оцінні судження;
  • викликати бажання творити добро.

Природознавство:

  • поглиблювати знання учнів про тварин лісу;
  • продовжувати формувати поняття "звіріг;
  • звернути увагу дітей на зовнішній вигляд, спосіб живлення та місце проживання тварин;
  • виховувати екологічну культуру, гуманне і шанобливе ставлення до тварин.

Мова:

  • ознайомити учнів із правилом написання клички тварин;
  • вчити складати художні описи із заданої теми, нестандартно мислити, правильно висловлювати свої думки;
  • розвивати творчі здібності, мову;
  • збагачувати словниковий запас.

Обладнання.

  • Записи на дошці,
  • портрет І. Франка,
  • книга "Лис Микита",
  • картина до казки "Лисичка-сестричка і Вовк-панібрат",
  • плакат для списування,
  • перфокарти,
  • конверти-листи із завданнями для опису тварин,
  • розмальовки,
  • кубики для кожної групи.

Хід уроку

I.Організація класу. Привітання.

Вже дзвінок нам дав сигнал -
Працювати час настав
Тож і ти часу не гай,
Працювати починай.

II.Створення проблемної ситуації.

(На дошці записані слова теми, слово "ліс" закрите аркушем паперу).

- Зійшли хмарки, і небо засиніло, А сонце ген, з-за обрію пливе, І всюди заіскрилось, засвітило! Напевно, диво казка тут живе...

-Де ж живе ця диво казка? Нам допоможе дізнатися тема сьогоднішнього уроку. Прочитайте тему.

(Діти читають запис на дошці).

-Як ви думаєте, про що йтиме мова? Що може бути водночас загадковим, казковим, чарівним?

(Діти висловлюють свої припущення).

-А перевірити, чи правильно ви здогадалися, допоможе тематичний словничок. Назвіть одним словом - ялина, береза, осика, дуб, лисиця, вовк, заєць, малина, суниця, гриби. (Ліс)

(Вчитель знімає аркуш, що закриває частину теми, де написано "ліс).

-Чому чарівний? (Бо гарний)

-Чому загадковий? (Бо несе багато невідомого, загадкового)

-Чому казковий? (Бо у багатьох казках дія розгортається у лісі, жителі лісу - герої казок).

-Давайте пригадаємо, дія яких казок відбувається у лісі, і вирушимо у наш казковий ліс.

(Діти називають казки, вчитель записує па дошці у вигляді тематичної павутинки, яку пізніше використає у підсумку уроку).

-Допоможіть мені пригадати, з якої казки цей ланцюжок.

Спекла - охолов - побіг - зустрів - втік - з'їла. ("Колобок")

-А чи пам'ятаєте ви, як закінчується казка? Які почуття викликає кінцівка казки? (Сум, жаль)

-Чому? (Бо лисичка з'їла Колобка)

-Давайте з вами пофантазуємо, і придумаємо свій кінець до казки, щоб Колобок лишився живим і неушкодженим.

(Діти розповідають свої історії).

-А ось яку історію нафантазували наші дітки. Вони підготували для вас невеличку виставу.

Інсценізація казки "Колобок".

Лисичка (співає).

Я лисиця, я сестриця -
Весела й лукава,
І звірям, і людям
Добре допікала.
Одних було підведу,
Другим похвалюся,
Посварю всіх, роздражню
Та й з усіх сміюся.

Ось яка я хитра, яка я гарна. Що це там таке? Здається, хтось іде...

Колобок (співає).

Я веселий Колобок,
Я рум'яний Колобок,
Я від баби утік,
Я від діда утік,
Від усіх утечу!
Й далі покочусь...

Лисичка. Ой, це ти, Колобочку. Який же ти гарний, кругленький, напевне, смачний, і пісенька у тебе чудова, але щось я недочувати стала, сядь мені на мордочку і заспівай ше раз.

Колобок. Я веселий Колобок...

Лисичка. А-а-м! Ой-ой-ой, лишенько. Що це за Колобок? Всі зуби поламала. Та ти твердий, черствий, а який недобрий, гіркий, кислий. Фу-фу, нехороший. Хто тебе виліпив. Ти не з тієї казочки, що я знаю, той був славний, а ти якийсь чорний. (Вибігає, тримаючись за зуби).

Колобок. Так тобі й треба. Це мене діти так нафантазували, зробили мене несмачним, і завдяки їм я залишився живим. Покочуся собі я далі, назустріч новим пригодам. (Співає).

Вчитель. Зачекай, Колобочку, що це ти несеш?

Колобок. Книжку взяв у бібліотеці, та от біда, читати не вмію. Бачу, шо про лисичку книжка, бо малюнки у ній є, а прочитати не можу.

Вчитель. А от у нас у класі всі діти уміють читати, хочеш, ми тобі допоможемо? Діти, допоможемо Колобкові?

(Колобкові пропонується сісти у класі і працювати разом із дітьми).

ІІІ. Засвоєння нового матеріалу.

1.Відомості про автора. Презентація книги.

Вчитель. О! Я знаю цю книжку. Над створенням її працював цілий творчий колектив. Автор твору - Іван Якович Франко. (Далі називає художника та видавництво) Про автора ви уже дещо знаєте.

-Ким був батько І. Франка? (Ковалем)

-Як називала мати Івана у дитинстві? (Ясьо)

-Чи здібний був учнем Івась? (Так)

-Чому на портреті Франко у вишитій сорочці? (Майже завжди носив вишиванку)

-Як вшановують пам'ять про великого українського поета? (Названо місто Івано-Франківськ, вулиці на його честь, є пам'ятник у Львові)

2.Ознайомлення із жанром твору.

-Розглядаючи малюнки, я помітила, що йтиме мова про тварин, які спілкуються. Отже, який жанр твору? (Казка про тварин)

-А ще я помітила, що текст написано у формі вірша. Отже, яка ця казка? (Віршована)

Висновок. "Лис Микита" - авторська віршована казка про тварин.

3.Слухання казки смисловими блоками. Методика "Кероване читання з передбаченням".

Перший блок.

-На вашу думку, зможе Лис заманити Вовчицю на риболовлю?

Другий блок.

-Чи співпало ваше передбачення?

-Що ж сталося насправді?

-Як ви думаєте, чи багато наловить Вовчиця риби хвостом?

Третій блок.

-Чи співпало передбачення?

-Чи зможе витягнути рибу Вовчиця?

Четвертий блок.

-Чи здогадалися ви, з якої казки цей уривок?

-Який епізод української народної казки "Лисичка - сестричка і Вовк-панібрат" взяв Франко?

-Чим відрізняються ці казки?

-Послухайте діалог і скажіть, хто його веде?

"Рибку їм, шановна тітко.
Дай же, серденько, й мені!"

-То хто є дійовими особами казки?

-Розгляньте картину. Чи відповідає вона змістові казки? Що потрібно змінити?

(Показ ілюстрації до казки "Лисичка-сестричка і Вовк-панібрат").

4. Читання учнями тексту. Словникова робота. Підживиться Повсякчас Лестився Піддобрявся Напруга Підмога

Повторне читання казки смисловими частинами (читають діти).

-Прочитаємо уривок із казки і спробуємо її продовжити.

1част. - хором;

2част. - напівголосне читання;

3част. - у особах;

4част. - мовчазне читання.

-Чим закінчилася ловля риби для Вовчиці?

(Показ ілюстрації до продовження казки, розповідь дітей). Вибіркове читання.

-Де відбувалася описана подія?

-Коли відбувалася подія?

-Знайдіть рядки, у яких розповідається, як Лис переконав Вовчицю.

-Розгляньте ілюстрацію і скажіть, яким є Лис у казці?

(Хитрим, улесливим, брехливим)

Фізкультхвилинка.

IV. Написання кличок тварин з великої букви.

-Пробіжіть очима по тексту, прочитайте мовчки і підкресліть всі слова "Лис" - 1 варіант, та "Вовчиця" - 2 варіант.

-Скільки разів зустрічається слово "Лис" у тексті? (7) А "Вовчиця"? (2)

-З якої букви написані ці слова? Чому? (Бо це казкові герої)

-А які ще слова пишуться з великої букви?

-Як звати лиса з казки? (Микита) Це Його кличка. З якої букви напишемо це слово?

Висновок. Клички тварин пишуться з великої букви.

-А як пишуться назви тварин, вам допоможуть дізнатися вислови, написані на дошці. Прочитайте.

Хитрий, як лисиця. Голодний, як вовк. Незграбний, як ведмідь.

-З якої букви написані назви тварин? (З малої)

Висновок. Назви тварин пишуться з малої букви.

(Виведені правила звіряються Ь віконечком мовної хатинки (додаток 1).

V.Робота у групах.

-Прочитайте ще раз вислови, записані на дошці, подумайте, порадьтеся і скажіть, у яких ситуаціях вживаються ці вирази, та продовжіть інші фрази.

1 група: Полохливий, як ...

2 група Вірний, як...

З група: Впертий, як ...

-З якої букви ви напишете назви тварин?

-Які тварини, із названих вами, не відповідають темі уроку? (Осел і собака - домашні тварини)

VI.Робота у зошитах з мови.

-Спишіть текст з плаката (додаток 2), замінюючи малюнки словами і доповнюючи кличками тварин.

VII.Робота у групах. Методика "Кубування".

(Діти отримують конверти - листи від якових мешканців).

-Відгадайте лист-загадку, опишіть звіра, який написав вам листа з різних сторін. У цьому вам допоможуть кубики, на кожній грані яких вказівки щодо напрямку мислення.

  • 1.Місце проживання.
  • 2.Розмір тіла та забарвлення.
  • 3.Як пересувається.
  • 4.Чим живиться.
  • 5.Користь - шкідливість.

Чи потрібна ця тварина на землі

Висновок. Всі тварини потрібні на землі, бо у природі все взаємопов'язане. МИ. Перевірка отриманих знань. Тестування на перфокартах із самоперевіркою.

  • 1.Хто робить запаси на зиму?
  • 2.Хто готує житло до зимівлі?
  • 3.Хто із цих тварин взимку спить?
  • 4.Хто взимку виходить на полювання?
  • 5.Які тварини харчуються і рослинами, і меншими тваринами?
  • 6.Які з цих тварин є хижими?
  • 7.Хто із цих тварин є частим гостем у курниках?

 

1

2

3

4

5

6

7

Лисиця

 

 

 

 

 

 

 

Вовк

 

 

 

 

 

 

 

Їжак

 

 

 

 

 

 

 

Білка

 

 

 

 

 

 

 

Ведмідь

 

 

 

 

 

 

 

VIII. Підсумок уроку

-То хто ж найчастіше буває у курниках?

-У яких казках зустрічаємо лисичку?

(Заповнити тематичну павутинку).

-У якій казці лисичка не хитра, улеслива, брехлива, а, навпаки, хазяйновита, розумна, кмітлива?

-Чи сподобалися вам пригоди, описані у казці І.Франка?

-Чи виникло у вас бажання прочитати цю книгу до кінця?

-У мене є ще один лист від лісових мешканців. У подарунок кожному з вас за гарну роботу на уроці малюнок-розмальовка до улюблених казок.

ІX. Домашнє завдання (на вибір).

  • 1.Прочитати про інші пригоди Лиса Микити.
  • 2.Прочитати уривок у особах.
  • 3.Розфарбувати малюнок.

-І на прощання давайте заспіваємо пісню про всіх на світі.

ПІСНЯ ПРО ВСІХ НА СВІТІ

Потрібні усі - і злі, і привітні.
Страшнючі потвори - і ті необхідні.
На світі потрібен усяк, хто в нім є,
Чи мед, чи отруту, чи ще що дає.
 
Приспів:
Варті всі життя на землі -
Коти і слони, ластівки й журавлі.
Варті всі життя на землі,
І мусять це знати великі й малі.
 
Важко живеться кішці без мишки,
І мишці без кішки не легше нітрішки.
І хай ти із кимось не дружиш, та все ж
Йому ти потрібен, І він тобі - теж.
Приспів.

-Здоров'я всієї планети й маленького куточка на ній, де ми живемо, і нашого чарівного лісу - у наших руках. Тож збережемо ліс і його мешканців!

До побачення.

Розробка уроку в початкових класах по темі: "Казки"

Top.Mail.Ru Rambler's Top100
Некоторые файлы (разработки уроков, сценарии, поурочные планы) и информация, находящиеся на данном сайте, были найдены в сети ИНТЕРНЕТ, как свободно распространяемые, присланы пользователями сайта или найдены в альтернативных источниках, также использованы собственные материалы. Автор сайта не претендует на авторство ВСЕХ материалов. Если Вы являетесь правообладателем сценария, разработки урока, классного часа или другой информации, и условия на которых она представлена на данном ресурсе, не соответствуют действительности, просьба немедленно сообщить с целью устранения правонарушения по адресу : . Карта сайта - www.uroki.net При использовании материалов сайта - размещение баннера и активной ссылки -ОБЯЗАТЕЛЬНО!!!