www.uroki.net - сценарії шкільних свят, поурочні, тематичні, календарні плани, розробки відкритих уроків, класних годин, конспекти лекцій для інформатики, математики, фізики, хімії, біології, геогріфії, матеріали для директора та завуча, психолога, для класного керівника, а також музика, пісні, караоке для проведення Випускного вечору, Останнього дзвоника, Першого дзвінка, 1 вересня, Нового року.

Головна\Документи\Для вчителя історії

При використанні матеріалів цього сайту - АКТИВНЕ ГІПЕРПОСИЛАННЯ та розміщення банеру -ОБОВ'ЯЗКОВЕ!!!

Розробка уроку історії по темі: "Донецьку – 140 років."

Урок історії надіслала: вчитель початкових класів
Авраімова О.А., Донецька гімназія № 92
email:pushalisa@ukr.net

МЕТА:

  • Познайомити учнів з головними історичними подіями в процесі розвитку рідного міста.
  • Розвивати зв’язне мовлення, пізнавальний інтерес, уміння робити висновки.
  • Виховувати патріотичні почуття, бажання набувати нові знання.

Запис на дошці:

Хто не знає свого минулого,

той не вартий свого майбутнього.

М.Рильський

Хід уроку.

Учитель: Рідний край! Дорога серцю земля батьків і прадідів наших. Оспівані в піснях народних безмежні степи, доли, високі блакитні небеса! Хіба є в світі краще за це миле серцю дозвілля і хіба є що в світі дорожче за Вітчизну? Рідний дім, дорога батьківська хата, ласкава оселя. Тут ми народились, вперше побачили світ, уперше зробили крок. А потім, вийшовши за поріг, побачили, який чарівний світ відкривається перед нами. Це все твоя Батьківщина. Всі ви колись станете дорослими, здобудете освіту. Можливо, доля поведе вас в інші краї, але те місце, де ви народились і виросли, буде для кожного з вас найкращим на землі. Давайте пригадаємо, як називається наша Батьківщина? А місто в якому ми живемо? На вашу думку, чи можна назвати Донецьк нашою Батьківщиною? Яка ж вона, наша Батьківщина?

Учень:

Шахти, терикони,

заводські вогні...

Місяць в травах тоне...

І пісні, пісні...

Доля ти піснярська,

доленько моя!

Сторона шахтарська,

син твій, син твій я!

Там, де обрій, в полі

неба мрійна гать.

Золоті тополі

за Дінцем шумлять.

Учитель: В цьому році наше місто відзначає 140 річницю від дня утворення. Сьогодні ми з вами поговоримо про місто Донецьк. Спробуємо з’ясувати наскільки добре знаємо про нього, наскільки любимо і оберігаємо, чи робимо все для того, щоб Донецьк став ще краще. Отже, тема нашого першого уроку – «Донецьку 140 років». Зверніть увагу на запис на дошці, прочитайте і поясніть, як ви його розумієте.(Відповіді дітей) Звичайно людина ,яка не знає свого минулого не може бути щасливою у майбутньому. І тому я пропоную сьогодні здійснити подорож до краєзнавчого музею і якомога більше дізнатися про наше чудове місто. А також спробувати створити історичний альбом Донецька.

Діти, а хто може нам пояснити, що таке краєзнавчий музей? (відповіді дітей)

Спасибі за відповіді. А тепер ми дамо слово екскурсоводам музею.

( Декілька підготовлених учнів виконують роль екскурсоводів)

1 екскурсовод: Розпочинаємо подорож рідним краєм – Донецьком. І перша наша подорож буде до історичного минулого міста. Хто з вас знає, коли і як був збудований Донецьк? (відповіді учнів)

2 екскурсовод: Освоєння земель в районі Донецька почали ще запорізькі і донські козаки у ХVIIст. У 1869 році валлійцем Джоном Юзом починається будівництво металургійного заводу з робітничим селищем Юзівка. Дату будівництва робітничого селища Юзівки вважають часом народження міста Донецьк.

( Розповідь супроводжують слайдами селища Юзівка)

Учитель: Діти, а хто з вас знає, як змінювались назви нашого міста?

(Відповіді дітей)

1 екскурсовод: Сучасна назва, яку місто отримало у 1961 році, іде від назви річки Сіверський Донець, яка протікає на півночі Донецькій області ( хоча само місто стоїть на річці Кальміус). До 1924 року місто носило назву Юзівка на честь засновника міста – бізнесмена Джона Юза. З 1924 року місто назвали Сталіно.

Учитель: Дуже дякую за цікаву розповідь наших екскурсоводів. І я думаю ми можемо заповнити першу сторінку нашого альбому.

( На дошці позначена перша сторінка «Історична». Під назвою сторінки записують основні події)

Історична

Джон Юз – 1869 рік

Юзівка, Сталіно, Донецьк

Учитель: Ми продовжуємо з вами подорож і зараз завітаємо, ще до одного цікавого місця нашого музею. Це відділ геральдики. Хто з вас може пояснити, що вивчає ця галузь? Давайте спробуємо відшукати підказку у тлумачному словнику.

( За допомогою словника учні з’ясовують значення цього слова)

Назвіть державні символи України. (відповіді дітей) А хто знає, чи є у Донецька свій прапор і герб? (відповіді дітей) Давайте звернемось по допомогу до працівників музею.

3 екскурсовод: Герб міста. Зверху поле лазурного кольору це краса міста. Чорне поле це багаті запаси кам’яного вугілля. Зліва – шахтар, з права – солдат. Робоча рука, яка міцно тримає молот вказує, що місто великий індустріальний центр країни. Золота зірка це дбайливе ставлення до багатств природи, віра в майбутнє.

( На дошці закріплюють герб и прапор Донецька)

Герб міста Донецьк. Розробка уроку історії по темі: "Донецьку – 140 років."Прапор міста Донецьк. Розробка уроку історії по темі: "Донецьку – 140 років."

4 екскурсовод: Прапор це прямокутник блакитного и чорного кольорів. В центрі прапора золоте зображення малого герба Донецька.

Учитель: Дякуємо. Давайте заповнимо наступну сторінку нашого альбому.

На дошці з’являється запис: Геральдика

Герб

Прапор

Герб Донецька. Розробка уроку історії по темі: "Донецьку – 140 років."

Прапор Донецька. Розробка уроку історії по темі: "Донецьку – 140 років."

Учитель: Мешканці Донецька мають усі підстави пишатися тим, що наше місто мало славні періоди історії, справді легендарних героїв, мужньо переживало випробування. Під час Великої Вітчизняної війни в Донецьку було створено 27 партизанських загонів і груп. Молодь міста в часи окупації сприяла якомога швидшій перемозі. 8 вересня 1943 р. місто було звільнено від німецьких загарбників. Наші земляки М.П.Жердєв, С.Кузьмін, І.М.Ляшенко за героїчні вчинки отримали звання Героїв Радянського Союзу. Люди нашого міста і сьогодні створюють славетну історію Донецька. Давайте спробуємо пригадати наших славнозвісних земляків. Для цього ви попрацюєте в групах.

(Клас поділяється на групи. Кожна група отримує завдання розповісти про славетних людей нашого міста. А також картки-підказки):

1 група: спорт

2 група: культура (театр, кіно, музика)

3 група: політика

4 група: мистецтво (література, живопис)

Підготовка і виступ представників кожної групи. Після виступів на дошці заповнюється наступна сторінка альбому.

Славетні земляки:

В.Сосюра, С.Бубка, В.Янукович, Л.Подкопаєва, В. Писарєв, А.Солов,яненко та інші.

Учитель: Спасибі, ви добре виконали це завдання і допомогли працівникам музею додати новий матеріал до архівів. А наша наступна зупинка у залі, який називається «Донецьк промисловий».

Учень:

Як я люблю тебе, мій краю вугляний,

твій кожний камінець, твою билину кожну,

Коли доводиться в краях твоїх бувати,

од щастя плачу я, і плачу, і сміюсь...

сили для пісень джерельної набрати,

я серцем до землі донецької тулюсь.

5 екскурсовод: В.Сосюра у своєму вірші говорить про донецьку землю – землю, яка дає всій країні кам’яну сіль, глину і чорне золото – вугілля.

Майже у кожній донецькій родині є хоча б одна людина, яка працює в шахті. І всі ви знаєте, що це важка і небезпечна праця. Але без вугілля не зможуть працювати металурги, хіміки, у оселях не буде тепло.

6 екскурсовод:Донецьк – це велике промислове місто: вугільна і хімічна промисловість, важке машинобудування, металургійна промисловість та інше. Мені здається, що ви теж допоможете мені пригадати, які ще підприємства працюють в нашому місті. Пригадайте, де працюють ваші батьки, про які підприємства ви чули або читали.

(Відповіді дітей. На дошці заповнюється ще одна сторінка альбому: Донецьк промисловий).

Учитель: Наступна сторінка нашого альбому називається «Краса мого міста». Зараз за допомогою мікрофона ви зможете розповісти про своє улюблене місце у Донецьку.

Вправа «Мікрофон». Бажаючі, передаючи символічний «мікрофон», розповідають про самі красиві і улюблені місця Донецька. Підводиться підсумок, в якому згадують про парки, театри, музеї, цирк та інше. На дошці роблять запис:

Краса мого міста:

  • Донецький академічний український музикально-драматичний театр
  • Донецький академічний державний театр опери і балету ім.Солов,яненко
  • Цирк «Космос»
  • Краєзнавчий, художній музеї та інше.

Учитель: Ось ми і потрапили в новий зал музею «Донецьк – місто майбутнього». Працівники звернулись з проханням допомогти зібрати матеріал з цієї теми. Зараз ви спробуєте уявити наше місто через 10, 20,30 … років і намалюєте це.

Під спокійну музику діти малюють. Потім найцікавіші малюнки з’являються на дошці під написом «Донецьк – місто майбутнього».

Учитель: Наша подорож закінчується. Ми сьогодні дізнались багато нового і цікавого про наше місто. Відвідали краєзнавчий музей, зробили цікавий альбом і потрібно зробити останню запис на його сторінках. Давайте спробуємо скласти сенкан про улюблений Донецьк.

Складається сенкан і записується на останній сторінці альбому.

Наприклад:

Що? Донецьк

Який? Великий, красивий, промисловий…

Що робить? Будується, розвивається…

Відношення: Пишаємось, прославляємо…

Узагальнення: Донецьк – найкраще місто.

Учитель: Діти, сьогодні ми подолали ще одну сходинку до нових знань. Мені дуже хотілось би, щоб ви зрозуміли: треба не просто красиво говорити про свою Батьківщину, своє місто, але й підтверджувати це своїми щоденними справами. Для вас це навчання, турбота про своїх рідних, друзів. Бажання робити добро і славити своїми ділами себе, родину, своє місто, Батьківщину.

Від рідної хати дитину

Веде у широкий світ

Ота єдина стежина,

Що дарує красу і цвіт.

Іди по тій стежці, дитино,

Даруй любов і тепло,

І пам’ятай: ти – Людина!

Вчись, думай, твори добро.

ЛІТЕРАТУРА

1.Дивоцвіт дитинства: Хрестоматія з етики для учнів початкової школи./За ред. В.М.Хайруліної. - К.: Видавництво «Плеяди», 2005.-192с.

2.Я познаю мир. Детская энциклопедия: Литература. - М.: ООО «Издательство АТС», 2000

3.Краєзнавчі свята. – Х.: Вид. група «Основа», 2007. – 288с.

4.Дивосвіт. – К.: ТОВ «Новий друк», 2003

Розробка уроку історії по темі: "Донецьку – 140 років."

Опубліковано 20.03.2011 р.

Top.Mail.Ru Rambler's Top100
Деякі файли (розробки уроків, сценарії, поурочні плани) та інформація, які знаходяться на цьому сайті, були знайдені в мережі Інтернет, як вільно росповсюджуємі, надіслані користувачами сайту або знайдені у альтернативних джерелах, також використані власні матеріали. Автор сайту не претендує на авторство всіх матеріалів. Якщо Ви є правовласником сценарію, розробки урока, класної години або іншої інформації і спосіб розміщення її не відповідає дійсності, прохання негайно повідомити, з метою усунення правопорушення на адресу: . Карта сайта - www.uroki.net При використанні матеріалів сайту - розміщення банеру та активного гіперпосилання -ОБОВ'ЯЗКОВЕ!!!