Главная\Документы\Для учителя истории При использовании материалов этого сайта - АКТИВНАЯ ССЫЛКА и размещение баннера -ОБЯЗАТЕЛЬНО!!!
Материалы прислала: учитель истории высшей категории ООШ № 51 г. Запорожья, учитель - методистЕлена Белая Розробка уроку з історії України у 5 класі. Узагальнення з теми „ Княжа Русь – Україна”Тема: Узагальнення з теми „Княжа Русь – Україна”. Мета: повторити матеріал, використаний у темі „ Княжа Русь – Україна” , через систему вправ та завдань узагальнити його; через питання причинно-наслідкового характеру розвивати вміння аналітично мислити, через словникову роботу на уроці збагачувати та розвивати активний словниковий запас дітей; на матеріалі уроку, на його змістові спів діяти вихованню патріотизму, любові до рідного краю.
Обладнання: демонстраційне: карти „ Київська Русь” , „ Напад татаро – монголів на Київську Русь у ХIII столітті”; дитячі малюнки до теми; назви розділів, епіграфи до кожного розділу; картки з термінами. Індивідуальне: атлас, підручник, картки з завданням. Тип уроку: урок повторення та узагальнення вивченого матеріалу. Форма уроку: урок – літопис. ХІД УРОКУ : 1. Організація класу. 2. Оголошення теми та мети уроку. - Сьогодні на уроці ми повторимо увесь матеріал , що вивчали на уроках історії з теми „Княжа Русь – Україна”. Який період часу ми будемо вивчати? - Ці події відбувалися дуже давно. Живих свідків не лишилося. Звідки історики дізналися про минуле? - Сьогодні ми теж спробуємо створити свій літопис, встановимо послідовність історичних подій, проаналізуємо їх, відпрацюємо історичні терміни. 3. Актуалізація опорних знань. - Назвіть різновиди історичних джерел. - Назвіть письмові історичні джерела. - Що ми називаємо „ літописом” ? ЛІТОПИС – послідовний запис історичних подій, який робився сучасником від руки. - Як називають людину, що створює літопис? - Розкажіть, як створювались літописи ? - Чи були літописці безпристрасними ? Свою думку доведіть. - Ось і ми також можемо не бути безпристрасними, працюючи над літописом, навіть навпаки – потрібно показувати своє відношення до подій чи історичних діячів. Отож до праці ! 4. Створення літопису. 1 сторінка „ Заснування Києва”. ( З’являється монах ) МОНАХ: Мандруючи понад старим ДніпромСвітанками, удень і вечорами, Вночі, під чистим зоряним шатром,Перед вогнем, що руки грів теплом, Я думкою летів через тумани.Туди, в минувшину далеких днів, Коли діди, забуті й незабутні,Уперше стали між високих гір,Оглянули широкий видно зір,За покоління дбаючи майбутні. Трудилися у поті своїх чіл,Орали землю, ставили оселі,Воздвигли городи і частокіл,І в клопоті буденних трудних діл,Сади садили, будували села... Почнемо ж нині повість цю смутнуПро порохом повиту давнину,Про ті часи далекі й незабутні,Коли діди прославлені в віках,Виходили на свій великий шлях,За покоління дбаючи майбутні.( Два учні розгортають першу сторінку, на якій записана назва, відведено місце для малюнка та епіграфа. Після розповіді про заснування Києва порожні місця заповнюються.) 1 УЧЕНЬ: Над річкою Дніпро жили поляни. Їх столицею було місто Київ. Про заснування Києва існує багато легенд. В одній з них говориться про те , що назва міста пішла від Кия, який був перевізником через Дніпро. За іншою легендою апостол Андрій прийшов зі своїми учнями на Україну, до того місця, на якому зараз стоїть місто Київ, і промовив: - Ви бачите ці чудові гори ? На них буде збудоване велике місто! Слава про нього піде по всьому світові. Але найбільш поширеною легендою є та, в якій розповідається, що Київ заснували три брати: Щек, Кий, Хорив та їхня сестра Либідь. Від Кия пішла назва міста, а від його братів - назви гір.
2 УЧЕНЬ: Київ стояв на тому місці, де сходяться торгові шляхи з усіх сторін світу: з півночі йшли Дніпром кораблі, з заходу та сходу проходили сухопутні шляхи. Київські купці возили свої товари Чорним морем у славетний Константинополь. Завдяки торгівлі Київ став багатим та найбільшим містом Східної Європи. (Звучить пісня про Київ за вибором вчителя. Діти тим часом заповнюють сторінку, вішають її на дошку.) 2 сторінка „ Створення Київської держави. Перші князі.” - 882 рік – цей рік ввійшов у історію трагедією, та названий великим. Чому? - Так, було вбито київського князя, але шляхом об’єднання Київського та Новгородського князівств була створена Київська Русь. - Покажіть на карті Київське князівство, Новгородське, державу , яка утворилась. - Назвіть перших князів, що правили у Києві, в хронологічному порядку. Одночасно іде робота зі сторінкою, яка має такий вигляд: - В історії багато імен забуто. Стерлися вони і в деяких місцях нашого літопису. Давайте реставруємо запис, вставимо княже ім’я, яке пов’язане з даною історичною подією. Самостійна робота в парах. 1. У похід до Візантії у 907 році відправився князь ______________ . (Олег) 2. Першим на Русі створив школи для навчання боярських дітей _______________. (Ярослав Мудрий). 3. Князь _________ був жорстоко вбитий древлянами за те, що намагався ще раз зібрати данину. ( Ігор ) 4. Запровадив на Русі християнство князь _________________ у ___________ році. (Володимир, у 988 році.) 5. Жорстоко помстилася за вбивство чоловіка, знищила вогнем місто Іскоростень ____________ __________ . ( Княгиня Ольга ). 6. На острові Хортиця у битві з печенігами загинув князь _________ . (Святослав). 7. Був вбитий князем Олегом у боротьбі за княжу владу __________. (Аскольд). САМОПЕРЕВІРКА. - В кого всі імена вставлені правильно ? Хто зробив 1 ( 2-3) помилки ? - В якому році було впроваджено християнство ? - Хто з князів вам особисто найбільше до вподоби ? Чому ? Спасибі вам за цю тернисту путь, В труді й на раті добре ви стояли,Нікому з нас ніколи не забуть,І кожному годиться пом’януть,Що ви створили, що ви збудували.3 сторінка „ Монголо – татарське лихоліття”. МОНАХ: Боролись предки. З моря і степівВорожі хижі орди налітали, Палили городи і нищили засів,Та проти них вставала тьма списів,Мечі із піхов люди витягали.- XIII століття відкриває одну з найстрашніших та трагічних сторінок історії. Чому? - Розкажіть про монголо – татарське військо. Що таке „ орда” ? - Як захищались русичі ? - Чому ж руські князівства не змогли дати відсіч ? - Послухайте опис битв. Згадайте, про захисників яких міст йде мова ? ( Вчитель з підручника зачитує опис оборони міст Києва, Райгородка, або заслуховується аудіо запис ) - До чого призвела монголо – татарська навала? 4 сторінка „ Данило Романович, князь Галицький”. - Щоб більше згадати про Данила Галицького, проведемо вікторину, питання до якої ви підготували самостійно вдома. ( фронтальна робота з класом ) - Отже, Данило Галицький був розумним князем, піклувався про рідну землю, будував нові міста, налагоджував торгові зв’язки з євродержавами. Заснував міста Холм, Львів. Був першим коронованим королем. - Ми закінчуємо наш літопис. Ми пригадали події, осіб, хронологію. Та при записах ми використовували багато слів, які рідко використовуємо у повсякденному житті. Поясніть значення слів. Для цього поєднайте термін з його значенням. ( Індивідуальна робота, допомога слабовстигаючим.) Самостійна робота № 2 ( в перфокартах ) Дружина - народні збори Князь - старійшина, керівник війська, потім – правитель Віче - старовинна зброя для руйнування стін Полюддя - кочові племена Печеніги - збір данини з підданих Таран - княже військо Підсумок уроку.
Розробка уроку з історії України у 5 класі. Узагальнення з теми „ Княжа Русь – Україна”
-
|