Головна\Документи\Для вчителя географії При використанні матеріалів цього сайту - АКТИВНЕ ГІПЕРПОСИЛАННЯ та розміщення банеру -ОБОВ'ЯЗКОВЕ!!!
Розробка уроку по географії в 6 класі по темі: "Водяна пара та вологість повітря. Види опадів та закономірності їх розподілу на земній кулі."Урок разработала и прислала: Гурьева Ирина Валериевна, учитель географии общеобразовательной школы № 23 г. Краматорска Донецкой области
Урок № 38 Тема: Водяна пара та вологість повітря. Види опадів та закономірності їх розподілу на земній кулі. Мета: формувати знання про водяну пару в атмосфері, про відносну та абсолюту вологість повітря, дати уявлення про причини утворення хмар і їх типи, опади та їх види, розвивати спостережливість, вміння створювати образ об’єкту, виховувати естетичне сприйняття навколишнього світу. Обладнання: таблиця «Типи хмар», малюнки типів хмар, таблиця «Будова атмосфери». Хід уроку: 1. Організаційний момент. 2. Актуалізація опорних знань. Бліц опитування. - Що таке температура?
- За допомогою якого приладу вимірюється температура?
- Чинники, що впливають на температуру повітря.
- Як утворюються теплові пояси Землі? Їх умовні межі.
- Як обертання Землі навколо Сонця впливає на температуру повітря?
- Що таке атмосферний тиск?
- Від чого залежить формування областей атмосферного тиску на Землі?
- Що таке вітер?
- Пояснити утворення бризу? Мусону?
- Прилад для вимірювання атмосферного тиску. Як їм користуватися та прогнозувати зміну погоди?
- Що таке циклони і яку погоду вони приносять? Що таке антициклони та їх характеристики?
- Перелічите постійні вітри та поясніть де вони господарюють.
- Як змінюється температура з висотою?
- Як змінюється атмосферний тиск з висотою?
3. Мотивація навчальної діяльності. Людина годинами може дивитися на три речі: як біжить вода, палає вогонь, як пливуть хмари. Хмарне небо дивне й неповторне. Воно міняється кожної миті, начебто якийсь талановитий художник невтомно малює картини на небосхилі. Його добутки ніколи не повторюються. Одні вбачають у них міста з повітряними замками і фортецями, інші – веселих конячок, треті – чисельні полки ворожої армії. Особливо вражають «полотнини» хмарного неба із заходом Сонця. Хто ж є «автором» цих неповторних картин і які «фарби» він використовує для їх створення, що зумовлює їх появу? На ці та деякі інші запитання ми сьогодні і спробуємо відповісти. 4. Вивчення нового матеріалу. Дивні перетворення води ми спостерігаємо кожного дня : влітку вранці на траві з’являються дивовижні краплі роси, взимку крижані визирунки на вікнах води. В природі все перетворюється з одного стану в інший. Наприклад, кругообіг води у природі . Робота з таблицею «Кругообіг води у природі» Інтенсивність випаровування зростає при підвищенні температури повітря та дії вітру. Конденсація – процес переходу речовини з газоподібного стану в рідкий. Основною умовою є зниження температури повітря. Саме конденсація пояснює процес утворення хмар, туманів, роси.
Найбільш комфортними для самопочуття людини є відносна вологість повітря від 40 до 75 %. Повітря з відносною вологістю нижче 50% називають сухим, при такій вологості збільшується випаровування води з поверхні водоймищ, живих організмів ( овочі втрачають вологу і зморщуються). Така вологість спостерігається в тропічних широтах. Якщо вологість більша ніж 90% - таке повітря вважають вологим (екваторіальний пояс) Відносна вологість повітря – це кількість вологи, яка може бути в 1 куб м. повітря при певні температурі. Вона визначається за таблицею. Так при температурі 20*С в 1 куб. м. може бути 17 г води. Абсолютна вологість – це відношення дійсної кількості вологи у повітрі до відносної при данній температурі. Наприклад, на кухні кипить чайник, вода, що випаровується збільшує кількість водяної пари у повітрі. Чим більша абсолютна вологість повітря, тим більша ймовірність, що будуть випадати опади та утворюватися хмари. Робота з таблицями «Типи хмар» та «Будова атмосфери». Бесіда з коментарями. Шаруваті хмари розташовані на «нижньому» поверсі тропосфери на висоті від 200м лр 2 км. Вони складаються з крапельок води і являють собою сірий, однорідний шар, що нагадує туман. Зазвичай вони приносять дрібний дощ, сніг, причому дощ може ідти некілька днів, годин. Купчасті хмари утворюються «поверхом» вище на висоті 2-5 км, іноді вершини купчастих хмар досягають висоти 8-10 км. Перісті хмари утворюються на висоті понад 12 км. Вони мають ніжно-білий колір і складаються з кристаликів льоду. Вони можуть передбачати зміну погоди на дощову. Види опадів: - Дощ – перехід водяної пари у рідкий стан відбувається за умови насичення нею повітря. Необхідною умовою утворення є наявність ядра (частки пилу, сажі тощо) на яких конденсується вода. Діаметр краплі складає 0,05 – 6,0 мм , швидкість падіння від 4 до 8 м/сек.
- Сніг – тверді опади, можливі при температурі нижче 0*С.
- Град – крижані опади.
- Роса, іній, паморозь.
5. Закріплення. Задача. - 1. розрахувати, скільки грамів води є в повітрі, яким наповнена класна кімната при температурі повітря 20*С.
- 2. побудуйте стовбчасту діаграму по місяцям та розрахуйте кількість опадів за рік.
Місяці | С | Л | Б | К | Т | Ч | Л | С | В | Ж | Л | Г | К-ть опадів | 15 | 20 | 28 | 40 | 60 | 85 | 87 | 145 | 110 | 60 | 49 | 10 |
Масштаб в 1 см – 10 мм опадів 6. Домашнє завдання.
Намалювати хмарне небо та пояснити який тип хмар намальовані.
Конспект уроку по географії в 6 класі по темі: "Водяна пара та вологість повітря. Види опадів та закономірності їх розподілу на земній кулі."
Опубліковано 01.03.2009 р.
-
|